خبرنگاران کرملین: اخراج دیپلمات های اروپا به دلیل دخالت در اعتراضات مسکو بود

به گزارش مجله اینمن، مسکو- خبرنگاران - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که اخراج دیپلمات های اروپایی نتیجه اقدامات بعضی نمایندگی های خارجی در رابطه با تجمعات غیرقانونی روسیه بوده است.

خبرنگاران کرملین: اخراج دیپلمات های اروپا به دلیل دخالت در اعتراضات مسکو بود

با ما سفر کنید و با تور پاییز اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران پسکوف روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در واکنش به این پرسش که آیا اخراج دیپلمات های اروپایی بر ارزیابی جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نتایج سفرش به مسکو تاثیر گذاشت، توضیح داد: طرف روسی با قاطعیت نشان داد که این گونه اعمال را تحمل نخواهد کرد.

وزارت امورخارجه روسیه روز آدینه دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر آنچه که شرکت در اعتراض های غیرقانونی در روسیه خواند، عنصر نامطلوب دانست و خاطرنشان کرد که که باید خاک این کشور را ترک نمایند.

بورل امروز با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد که اخراج سه دیپلمات اروپایی نشان داد که روسیه نمی خواهد از فرصت گفتمان سازنده با اتحادیه اروپا استفاده کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تصمیم های پیش روی اروپایی ها اشاره نمود و ادامه داد که کشورهای عضو در خصوص گام های بعدی تصمیم خواهند گرفت و قطعا این گام ها می تواند شامل تحریم ها گردد.

پس از سفر جنجالی بورل به روسیه که روز شنبه سرانجام یافت، اختلاف نظرهایی بین 27 عضو اتحادیه اروپا شکل گرفت. فرانسه و آلمان خواستار مذاکره با کرملین شدند در حالیکه دیگر کشورها از موضع سختگیرانه تر نسبت به روسیه پس از دستگیری الکس ناوالنی رهبر مخالفان کرملین حمایت می نمایند.

وزارت امور خارجه روسیه روز آدینه در بیانیه ای خاطرنشان کرد: سفیر پادشاهی سوئد در روسیه، کاردار موقت سفارت لهستان در مسکو و دبیر سیاسی سفارت آلمان در روسیه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شدند.

در بیانیه آمده است: به دیپلمات های این کشورها، مراتب اعتراض روسیه بخاطر شرکت کارکنان کنسولگری سوئد و لهستان در سن پترزبورگ و سفارت آلمان در مسکو در اعتراضات غیرقانونی در روز 23 ماه ژانویه سال 2021 (4 بهمن ماه جاری) اعلام و خاطرنشان شد که این گونه اعمال ازسوی آنها غیرقابل قبول بوده و با موقعیت دیپلماتیک آنها مطابقت نمی کند.

وزارت خارجه روسیه می گوید: دیپلمات های شرکت نماینده در اعتراضات در روسیه مطابق کنوانسیون وین سال 1961 در خصوص مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شده و به آنها اعلام شده است که در آینده نزدیک باید روسیه را ترک نمایند.

در بیانیه آمده است: طرف روسی انتظار دارد که مراکز دیپلماتیک سوئد، لهستان و آلمان و کارکنان این مراکز در آینده معیارهای بین المللی را بطور کامل رعایت می نمایند.

تظاهرات در روسیه روزهای 23 و 31 ماه ژانویه (چهارم و دوازدهم بهمن) و دوم فوریه (14 بهمن) در اعتراض به دستگیری و حکم حبس الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت در مسکو و چندین شهر این کشور برگزار و ماموران امنیتی با توجه به غیرقانونی بودن این اعتراضات شمار زیادی از افراد شرکت نماینده را دستگیر کردند.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2018 میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1511

به "خبرنگاران کرملین: اخراج دیپلمات های اروپا به دلیل دخالت در اعتراضات مسکو بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرملین: اخراج دیپلمات های اروپا به دلیل دخالت در اعتراضات مسکو بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید