دومین المپیکی وزنه برداری چه کسی است؟، از چشم انتظاری کیانوش تا امیدواری میری و هاشمی

به گزارش مجله اینمن، با توجه به اینکه سهراب مرادی در کسب سهمیه المپیک ناموفق بود باید دید برای دومین سهمیه وزنه برداری ایران چه تصمیمی گرفته می گردد و فرصت حضور در توکیو را به کدام وزنه بردار می دهند.

دومین المپیکی وزنه برداری چه کسی است؟، از چشم انتظاری کیانوش تا امیدواری میری و هاشمی

به گزارش خبرنگاران، وزنه برداری ایران در المپیک توکیو دو سهمیه دارد که علی داودی را در دسته فوق سنگین خواهد داشت اما هنوز تکلیف اینکه سهمیه دوم که به چه کسی می رسد، تعیین نیست. به نظر می رسد فدراسیون ایران ابتدا منتظر می ماند که تکلیف درخواستی که برای کیانوش رستمی از فدراسیون دنیای داشته است، تعیین گردد و اگر پاسخ منفی باشد آن زمان باید از بین علی هاشمی و علی میری یک نفر را برای حضور در المپیک انتخاب کند.

وداع تلخ سهراب مرادی مصدوم با المپیک در کلمبیا

ابتدا امید بر این بود که ایران توسط کیانوش رستمی و یا سهراب مرادی در دسته 96 کیلوگرم بتواند سهمیه بگیرد که مرادی به دلیل دو بار مصدومیت سنگین، در دوره دوم مسابقات گزینشی المپیک تنها 90 امتیاز گرفت و همین کم بودن امتیازش در دوره دوم، برایش دردسر ساز شد. او در قهرمانی آسیا هم نتوانست کمبود امتیاز خود را جبران کند و کار او به آخرین مسابقه گزینشی المپیک رسید اما در این مسابقه که در کلمبیا برگزار گردید، مصدوم شد و نتوانست رکوردی در مجموع ثبت کند و به دلیل اینکه امتیازاتش را افزایش نداد تا در رنکینگ بهترین وزنه بردار قاره آسیا گردد، المپیک را از دست داد.

چشم امید رستمی به فدراسیون دنیای

کیانوش رستمی هم از نداشتن امتیاز در دوره دوم مسابقات گزینشی المپیک ضربه خورد. او در قهرمانی دنیا 2019 اوت کرد و سپس چون فدراسیون برای مسابقات گزینشی المپیک سوئیس ثبت نامش نکرد، با وجود اینکه در آن رقابت شرکت کرد و وزنه هم زد اما امتیازش محاسبه نشد و او هم از لحاظ امتیازی کم آورد.البته رستمی تنها کسی نبود که بر اثر این اشتباه فدراسیون ضربه خورد و سعید علی حسینی هم به این دلیل که در قهرمانی دنیا شرکت نکرد و سپس در مسابقات سوئیس ثبت نام نشد المپیک را از دست داد و همین اتفاق باعث شد بدون تجربه المپیک برای همواره با دنیای قهرمانی خداحافظی کند.

رستمی در قهرمانی آسیا هم نتوانست کمبود امتیازش را جبران کند و کار به گزینشی المپیک کلمبیا کشید اما چون باید در آن رقابتها بسیار سنگین کار می کرد و رکورد 402 کیلوگرم را آن هم در دسته 89 کیلوگرم به ثبت می رساند، بنابراین از سفر به کلمبیا انصراف داد.

امید رستمی برای المپیکی شدن به پاسخ مثبت فدراسیون دنیای است . فدراسیون ایران در حاشیه قهرمانی آسیا از دبیرکل فدراسیون دنیای درخواست نموده امتیاز مسابقه سوئیس را برای رستمی محاسبه کند و در این صورت این وزنه بردار می تواند سهمیه بگیرد. البته گفته می گردد دبیر کل هم چراغ سبز نشان داده است اما اینکه در جلسه فدراسیون دنیای، چقدر با این درخواست موافقت گردد، ناتعیین است.

علی میری با تغییر قانون مدعی شد

فدراسیون دنیای 10 روز پیش تغییراتی را در سیستم کسب سهمیه المپیک به وجود آورد. مهمترین تغییر این بود که وزنه برداران به جای اجباری بودن حضور در شش مسابقه گزینشی المپیک می توانند در چهار مسابقه شرکت نمایند و اگر تنها در یک مسابقه در وزن المپیکی وزنه زده باشند کافی است. این تغییر قانون به نفع علی میری تمام شد و این وزنه بردار توانست واجد شرایط گردد و در رنکینگ صعود کند. میری با حذف نفرات دوم کشورهایی که دو نفر در رنکینگ دسته 96 کیلوگرم دارد، جزو هشت نفر اول رنکینگ دسته 96 کیلوگرم قرار می گیرد و می تواند سهمیه بگیرد. (هشت نفر اول رنکینگ هر وزن به همراه بهترین نفرات هر قاره سهمیه می گیرند).

میری در چهار مسابقه گزینشی المپیک شرکت نموده است که فقط هم در مسابقات قطر کاپ در دسته 96 وزنه زد و در بقیه رقابتها در دسته 89 حضور داشته است و هم اکنون هم 3596 امتیاز دارد.

علی هاشمی دوباره مدعی سهمیه دوم شد

علی هاشمی وزنه بردار دسته 109 کیلوگرم ایران نیز از تغییر قانون بهره برد و بجای شش مسابقه در پنج رقابت گزینشی المپیک شرکت کرد. او اکنون با 3672 امتیاز جزو هشت نفر اول رنکینگ دسته 109 کیلوگرم است و سهمیه را کسب نموده است. به نظر می رسد هاشمی تا قبل از برگزاری قهر مانی آسیا از اینکه به المپیک برود نا امید بوده است چون نه در اردوی آخر تیم ملی شرکت کرد و نه تمایلی هم به حضور در قهرمانی آسیا نشان داد. اما زمانی که سهراب مرادی و کیانوش رستمی نتوانستند در قهرمانی آسیا امتیاز لازم را بگیرند امیدها برای این وزنه بردار زنده شد و اکنون تمرینات خود را جدی تر از قبل دنبال می نماید.

فدراسیون دنیای بعد از مسابقات جوانان دنیا که 31 اردیبهشت تا 10 خرداد برگزار می گردد، رنکینگ نهایی و رسمی را اعلام می نماید و آن وقت ایران باید دو وزنه بردار المپیکی خود را معرفی کند و حالا باید دید این سهمیه دوم به کدام وزنه بردار می رسد و ایران در 96 نماینده خواهد داشت یا 109 کیلوگرم. و مهمتر از آن اینکه فدراسیون دنیای چه پاسخی به درخواست کیانوش رستمی می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1683

به "دومین المپیکی وزنه برداری چه کسی است؟، از چشم انتظاری کیانوش تا امیدواری میری و هاشمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین المپیکی وزنه برداری چه کسی است؟، از چشم انتظاری کیانوش تا امیدواری میری و هاشمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید