شاخص بورس تا سرانجام سال تا کجا پیشروی می&zwnjکند؟

به گزارش اینمن، یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تا سرانجام سال شاهد روندی مثبت در معاملات بورس خواهیم بود، گفت: بازار سرمایه نسبت به سایر بازار های سرمایه گذاری انتخاب نخست سهامداران خواهد بود، زیرا قیمت های کنونی در بازار های موازی به سقف رسیده اند و دیگر جایی برای رشد ندارند.

شاخص بورس تا سرانجام سال تا کجا پیشروی می&zwnjکند؟

به گزارش ایرنا، بهزاد احمدی نسب به بازگشت رونق به معاملات بورس اشاره نمود و اضافه نمود: تا چند وقت گذشته هیجان ناشی از انتخابات آمریکا که کدام یک از نامزد های انتخاباتی به مرحله پیروزی می رسند معاملات بورس را تحت شعاع قرار داده بود و باعث ایجاد نوسان و هیجان کاذب در بازار شد.

وی اضافه نمود: بسیاری از سرمایه گذاران تصور می کردند که با انتخاب بایدن قیمت دلار با کاهش همراه شده و سرمایه های در اختیار مردم وارد بانک می شوند و به مراتب بازار سرمایه وارد فرایند نزولی می گردد، اما با پیروزی بایدن در انتخابات، سرمایه گذاران به این نتیجه رسیدند که خطری بازار را تهدید نمی کند به این امر باعث شد تا بازار سهام راستا خود را پیدا کند و در راستا صعودی قرار گیرد.

احمدی نسب گفت: در ادامه انتخابات آمریکا، دلار وارد راستا کاهشی شد و در کانال 24 هزار تومان نهاده شد، اما بعد از آن فرایند صعودی را در پیش گرفت و سرمایه گذاران دوباره بازار سهام را به عنوان تنها بازار سرمایه گذاری برای سرمایه های در اختیار خود انتخاب کردند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: براساس پیش بینی های صورت گرفته فرایند صعودی بازار ادامه دار است، اما سهامداران نباید در انتظار رشد بی وقفه شاخص بورس و ورود آن به کانال دو میلیون واحد در کوتاه ترین زمان ممکن باشند.

به گفته وی، تا سرانجام سال شاهد فرایندی مثبت در بازار سهام خواهیم بود و ممکن است شاخص بورس تا آن موقع در محدوده های کانال یک میلیون 700 هزار واحد تا یک میلیون و 800 هزار واحد قرار بگیرد.

احمدی نسب به ریسک های تهدیدنماینده معاملات بورس اشاره نمود و اضافه نمود: ورود سرمایه گذاران تازه وارد که اطلاعات درستی از بازار سرمایه ندارند می تواند به عنوان بزرگترین ریسک بازار تلقی گردد و معاملات بازار را مورد تهدید قرار دهند، این افراد به صورت هیجانی وارد بازار می شوند و با شنیدن کوچکترین خبری تصمیم به خروج از بازار می گیرند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورت عدم کنترل چنین مساله ای، سرمایه گذاران از مجرا های درست وارد این بازار نمی شوند، به همین دلیل ممکن است بازار دوباره تحت تاثیر این افراد قرار بگیرد و با نوسان همراه گردد.

وی با بیان اینکه مسئولان در فرهنگ سازی بورس باید بیشتر به این موضوع بها دهند و مورد تاکید آن ها قرار گیرد، گفت: سرمایه گذارانی که قرار است سرمایه های خود را وارد این بازار نمایند بهتر است به صورت هوشمند وارد این بازار شوند و سرمایه های خود را به وسیله صندوق های سبدگذاری و شرکت های سبدگردانی به سمت این بازار راهنمایی نمایند.

احمدی نسب گفت: زمانی که سهامداران اطلاعات بعضی از افراد را در کانال ها ملاک سرمایه گذاری خود قرار می دهند و طبق نظر آن ها اقدام به خرید در بورس می نمایند به طور حتم با ضرر و زیان هایی همراه خواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: ورود نقدینگی در بورس با چنین شیوه ای سم است و سهامداران باید فقط به وسیله تحلیل اقدام به سرمایه گذاری در بورس نمایند.

وی به افراد تازه وارد در بورس توصیه کرد و گفت: افرادی که قرار است وارد بازار شوند بهتر است دوره های آموزشی را بگذرانند تا از این طریق کمتر شاهد هیجان و ایجاد نوسان در معاملات بازار باشیم و ضربه کمتری به بازار وارد گردد.

احمدی نسب به تاثیر لایحه بودجه سال 1400 بر فرایند معاملات بورس اشاره نمود و گفت: تبصره های موجود در این لایحه را می توان به عنوان اتفاقی مثبت در بازار تلقی کرد، زیرا در بخش عمده ای از این لایحه به واگذاری سهام دولتی در بازار سرمایه تاکید شده است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: به طور حتم لایحه بودجه می تواند تاثیر مثبتی را در بازار داشته باشد، زیرا واگذاری ها نسبت به سال 99 چند برابر افزایش یافته است که این موضوع نشان می دهد بازار سرمایه قرار است بیش از این ها گسترش یابد.

وی گفت: امیدواریم دولت فعلی و آینده این موضوع را در نظر بگیرند تا ورود سهامداران به بورس را سخت گیرانه تر نمایند و و آموزش را لازمه ورود این افراد به بازار قرار دهند.

احمدی نسب با تاکید بر اینکه بازار سرمایه تا سرانجام سال مورد اقبال سهامداران خواهد بود، گفت: بازار سرمایه نسبت به سایر بازار های سرمایه گذاری انتخاب نخست سهامداران خواهد بود، زیرا قیمت های کنونی در بازار های موازی به سقف رسیده اند و دیگر جایی برای رشد ندارند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار مسکن به سقف قیمتی رسیده است و دارای حباب قیمتی است، گفت: اکنون قیمت مسکن با نرخ دلار حدود 50 هزار تومان سنجیده می گردد، اما سنجش دلار در بازار سرمایه با نرخ حدود 16 هزار تومان است، به همین دلیل به نفع سرمایه گذاران است تا به وسیله بازار سرمایه اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1383

به "شاخص بورس تا سرانجام سال تا کجا پیشروی می&zwnjکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس تا سرانجام سال تا کجا پیشروی می&zwnjکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید