طب سنتی مفید بودن نوشیدن آب هنگام صبح را رد کرد

به گزارش مجله اینمن، نوشیدن آب صبحگاهی چه سرد و چه گرم در دراز موجب می شود مسائل گوارشی پیدا کنید.

طب سنتی مفید بودن نوشیدن آب هنگام صبح را رد کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ناصر رضایی پور متخصص طب ایرانی با بیان اینکه اینکه یبوست و نزله (ترشحات پشت حلقی که مدل کهنه شده آن سینوزیت است) ام الامراض یا مادر بیماری ها است گفت: اگر کسی شکایت دیگری داشته باشد اگر علائم یکی از این دو بیماری را داشته باشد اول باید مشکل این دو بیماری رفع شود.

وی افزود: بر اساس آمار های مختلف حدود 15 تا 20 درصد مردم جهان مسائل گوارشی دارند اگرچه این آمار کمی قدیمی است و حدود 30 درصد از مردم جهان یبوست و نفخ را تجربه می کنند. این آمار ها بر اساس پزشکی نوین است؛ اساتید در طب سنتی معتقدند بیش از 70 درصد شهرنشین ها دچار یبوست هستند.

وی نام کرد: از نظر طب ایرانی حداقل دوبار اجابت مزاج با مدفوع نرم به طوریکه فرد پس از آن احساس راحتی و سبکی در روده ها داشته باشد طبیعی است، اما اگر این تعداد اجابت مزاج روزانه کمتر بوده، مدفوع سفت و دفع همراه با سختی باشد و حتی اگر فرد پس از آن احساس سبکی در روده ها نداشته باشد دچار یبوست است.

رضایی پور خاطرنشان کرد: برخی به ما مراجعه می کنند و خودشان اظهار می کنند یبوست دارند که در این شرایط اوضاع فرد خیلی وخیم است و در غیر اینصورت پرسش های جدیدی مطرح می شود. طب سنتی با مزاج های مختلف و سبب شناسی بیماری در ارتباط است، اما مصرف صبحگاهی 5 تا 7 عدد انجیر خشکی که از شب پیش با آب وگلاب خیسانده شده باشد به بیماران برای تمامی مزاج ها توصیه می شود. این افراد می توانند یک ربع تا 20 دقیقه بعد صبحانه بخورند.

وی شرح داد: برخی اشاره می کنند خوردن آب زیاد موجب رفع یبوست می شود. مصرف آب گرم برای مدت کوتاه 2 تا 3 روزه مسئله ای ندارد. اما در طب ایرانی نوشیدن آب صبحگاهی چه گرم و چه سرد در درازمدت موجب بروز بیماری های کبدی و گوارشی می شود. مصرف زیاد ملین های گیاهی مثل خاک شیر در دراز مدت می تواند فرد را دچار مشکل کند.

وی گفت: حتی خاک شیر هم برای خانم های باردار منع مصرف دارد. دارو های گیاهی کم عارضه هستند، اما باید از طریق فردی متخصص و برای مدتی محدود تجویز شوند. برخی همکاران من در پزشکی نوین گیاه سنا را برای طولانی مدت تجویز می کنند، اما تجویز آن برای مدتی حدود 10 روز توصیه می شود. برخی افراد حتی 2 تا 3 سال به صورت مداوم از قرص این گیاه استفاده می کنند که به اعتقاد من عارضه ای ایجاد می کند که از یبوست خطرناک تر است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1739

به "طب سنتی مفید بودن نوشیدن آب هنگام صبح را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سنتی مفید بودن نوشیدن آب هنگام صبح را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید