مصرف این خوراکی ها دیابت را فراری می دهد

به گزارش مجله اینمن، تحقیقات نشان داده که مصرف محصولات لبنی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد؛ اما گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند و باید به میزان کم مصرف شوند یا با ماهی و تخم مرغ جایگزین شوند.

مصرف این خوراکی ها دیابت را فراری می دهد

به گزارش فارس به نقل از اکسپرس، مطالعه محققان ایتالیایی نشان داد که مصرف محصولات لبنی به ویژه لبنیات کم چرب و ماست با خطر ابتلای کمتر به دیابت نوع 2 (T 2 D) مرتبط هستند. به گفته محققان، گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده با خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 بیشتر ارتباط دارد و به می توان ماهی و تخم مرغ را به جای آن ها مصرف کرد.

اضافه وزن عامل خطر اصلی است و پیش بینی می شود باعث تشدید موارد ابتلا به این بیماری می شود. عوارض شایع دیابت نوع 2 عبارتند از بیماری قلبی، بیماری کلیوی، از دست دادن بینایی و مسائل گردش خون که می تواند منجر به قطع پا شود.

دستورالعمل های غذایی موجود برای پیشگیری از دیابت نوع 2 خوردن غذا های گیاهی خاص مانند غلات کامل، سبزیجات، میوه ها، حبوبات، روغن زیتون است و پزشکان معمولا توصیه می کند مصرف بیشتر محصولات حیوانی را محدود کنید. با این حال، همه منابع پروتئین حیوانی از نظر تغذیه ای یکسان نیستند.

دکتر بررسیا جیوسو، از دانشگاه ناپل فدریکو و همکارانش تحقیقی را روی پیوند های قبلی ایجاد شده بین غذا های مختلف حیوانی و دیابت انجام دادند.

تاثیر انواع گوشت بر افزایش یا کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

در نتیجه این تحقیقات آمده که محصولات گوشتی اعم از گوشت قرمز، گوشت سفید، گوشت فرآوری شده، ماهی، انواع لبنیات مانند پرچرب، کم چرب، شیر، پنیر، ماست و تخم مرغ ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش یا کاهش دهد. گوشت قرمز شامل گوشت گاو، بره و خوک است و گوشت سفید شامل مرغ و بوقلمون است. گوشت فرآوری شده شامل بیکن، سوسیس و گوشت اغذیه فروشی است.

با مصرف 100 گرم گوشت قرمز در روز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 افزایش قابل توجهی داشت (22 درصد). 50 گرم گوشت های فرآوری شده در روز هم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد (30 درصد). در حالی که مصرف 50 گرم گوشت سفید در روز با افزایش خطر کمتر (چهار درصد) همراه بود.

دکتر جیوسو گفت: چندین دلیل بالقوه برای این نتایج وجود دارد. به عنوان مثال، گوشت قرمز و فرآوری شده منابع مهمی از اسید های چرب اشباع شده، کلسترول و آهن هم هستند که همگی باعث التهاب مزمن سطح پایین و استرس اکسیداتیو می شوند که می تواند حساسیت سلول ها را به انسولین کاهش دهد.

گوشت های فرآوری شده همچنین حاوی نیتریت و سدیم هستند که در کنار سایر آثار نامطلوب، می توانند به سلول های تولیدکننده انسولین در پانکراس آسیب برسانند. در مقایسه، گوشت سفید دارای محتوای چربی کمتر، اسید های چرب مطلوب تر و مقدار کمتر آهن هم است.

تاثیر لبنیات بر کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

دکتر جیوسو گفت که در مقابل، به نظر می رسد که غذا های لبنی از انسان در برابر دیابت نوع 2 محافظت می کنند یا رابطه خنثایی با ایجاد این بیماری دارند.

مصرف شیر (به مقدار 200 گرم در روز) با کاهش 10 درصدی خطر، همه انواع لبنیات (200 گرم در روز) با کاهش پنج درصدی خطر و لبنیات کم چرب (200 گرم در روز) با کاهش سه درصدی همراه بود. مصرف ماست (100 گرم در روز) با کاهش 6 درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه بود. مصرف پنیر (30 گرم در روز) و لبنیات پرچرب (200 گرم در روز) هیچ تأثیری بر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 نداشتند.

دکتر جیوسو گفت: محصولات لبنی سرشار از مواد مغذی، ویتامین ها و سایر ترکیبات فعال زیستی هستند که ممکن است به طور مطلوب بر متابولیسم گلوکز (پردازش قند از طریق بدن) تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، پروتئین های موجود در شیر باعث تعدیل افزایش سطح قند خون پس از خوردن غذا می شوند.

پروبیوتیک ها همچنین آثار مفیدی بر متابولیسم گلوکز دارند که ممکن است توضیح دهد که چراکه مصرف منظم ماست با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است.

دکتر جیوسو گفت: اگرچه نتایج نشان می دهد که محصولات لبنی کم چرب مفیدتر از محصولات لبنی پرچرب هستند، اما باز هم باید آن ها را با احتیاط مصرف کرد و در مصرف آن ها زیاده روی نکرد.

وی افزود: دیابت نوع 2 یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از رژیم غذایی در سراسر جهان است. یادگیری بیشتر در مورد این که چگونه اجزای مختلف رژیم غذایی باعث افزایش یا کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود، کلید پیشگیری از آن است.

بررسی گسترده از شواهد علمی نشان می دهد که مصرف منظم غذا های لبنی در مقادیر میانه، به ویژه محصولات کم چرب، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند. در حالی که گوشت قرمز و فرآوری شده باید به مقدار کم مصرف شود، مقادیر میانه ماهی و تخم مرغ می توانند جایگزین های خوبی باشند.

این یافته ها قرار است هفته آینده در نشست سالانه انجمن اروپایی برای مطالعه دیابت (EASD) در استکهلم، سوئد ارائه شود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2168

به "مصرف این خوراکی ها دیابت را فراری می دهد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مصرف این خوراکی ها دیابت را فراری می دهد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف این خوراکی ها دیابت را فراری می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید