پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است

به گزارش مجله اینمن، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای بدست آمده، پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است.

پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

داستان چیست؟

ساعتی در فضای طبیعی یا ساخته شده از مواد طبیعی و سازگار با محیطی می نشینند تا بدون هیچ دستبردی به طبیعت تنها رفتار طبیعی پرندگان کوچک و عظیم دریایی و خشکی زی را تماشا نمایند و از شکوه طبیعت به وجد آیند؛ گفته می گردد پرنده نگری پرطرفدارترین شاخه اکوتوریسم است.

خوب است در همین ابتدا دو واژه پرنده نگری و پرنده شناسی را تفکیک کنیم تا منظور و هدف تا انتها روشن باشد، چرا که خلط این دو تخریب را به همراه دارد. پرنده نگر در طبیعت حاضر می گردد و بدون هیچگونه تصرف و دخالت در زندگی طبیعی پرندگان تنها به تماشای آنها می پردازد، اما پرنده شناسی آکادمیک می تواند از نزدیک به آنالیز ژنتیک و عادات و رفتار گونه ای پرنده بپردازد.

اخلاق پرنده نگری می گوید: جهانگرد نباید به سمت لانه برود، به تخم پرنده دست بزند، در تغذیه آنها دخالت کند، از ایجاد صدا برای جذب پرنده استفاده کند یا آرامش آنها را بهه هم بریزد.

اکنون و پس از گذشت 2 دهه از شناخت این شاخه اکوتوریسم در ایران، اگر نگوییم دیر شده است، زمان آن است تا با یادآوری داشته های بوشهر در این زمینه اهمیت بهره بردن از آن را در اقتصاد جهانگردی یادآوری گردد.

بوشهر 937 کیلومتر ساحل و مرز دریایی با خلیج فارس دارد که جزایر، تالاب ها و آبگیرهای آن، بسیار به مذاق مرغان مهاجر تابستان و زمستان گذر خوش می آید، طوریکه تنها در زمستان ها 100 گونه پرنده مهاجر از سیبری میهمان این استان می شوند.

327 گونه پرنده مهاجر و بومی در این استان نه چندان عریض زیست می نمایند و سهم بوشهر از همه ظرفیتی جهانگردی که در این زمینه دارد، پرنده نگری است که همچنان بالقوه مانده است، هر چند قدم های نخستین در سطحی بسیار محدود برداشته شد اما به گفته کارشناسان، مسئولان و فعالان این عرصه شایسته آن چیزی نیست که به صورت خدادادی به این استان زرخیز ارزانی شده است.

صنعت کم هزینه اما پر سود

گفته می گردد پرنده نگری علاوه بر پرطرفدارترین، پرردرآمدترین شاخه اکوتوریسم نیز هست.،بنابراین توسعه این نوع توریسم با خود چرخه مالی خرد را به همراه می آورد که جامعه انسانی پیرامونی و حفاظت از پرندگان و زیستگاه آنها را بدنبال دارد.

زمانیکه جهانگرد برای پرنده نگری پای به یک روستا می گذارد، در اقامتگاه های بومی مستقر می گردد، خرید و از راهنماهای بومی استفاده می نماید و بسیاری دیگر که توسعه را برای اقتصاد روستاییان و کسب و کارهای روستایی به دنبال دارد.

عضو کمیته ثبت پرندگان ایران پیرامون اینکه پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است، می گوید: درآمدزایی پرنده نگری باعث می گردد تا روستاییان خود برای حفاظت پرندگان و زیستگاه آنها پیش قدم شوند، زیرا منشا برکت فراوانی برای معاش آنها است.

نقش دستگاه های اجرایی مرتبط در رونق صنعت پرنده نگری

به بیان محمد پاپری هرچند پرنده نگری توریسمی فرادولتی است، به امکانات زیرساختی احتیاجی ندارد و علاقمندان می توانند پای به این عرصه بگذارند اما دستگاه های دولتی نیز هر یک برای فراهم کردن این زمینه نقشی به عهده دارند که اگر به خوبی از پس آن برآیند رونق این شاخه جهانگردی در بوشهر شروع می گردد.

او که خود افسر محیط دار سوم حفاظت محیط زیست بوشهر است، باور دارد که سازمان محیط زیست استان بوشهر تنها لازم است حفاظت از پرندگان و زیستگاه آنها را به خوبی انجام دهد و مشارکت بیشتر مردم را در این زمینه جذب کند، در این صورت با فراهم آوردن شرایطی امن، شاهد گونه های بیشتر پرندگان و رفتارهای طبیعی بیشتری از آنها خواهیم بود.

این فعال پرنده نگر که پیروز شده است شمار پرندگان شناخته شده بوشهر را به 327 گونه افزایش دهد، نقش و وظیفه بخش جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی این استان را نیز تبلیغات مناسب، ایجاد زیرساخت های لازم و بهره برداری از آن می داند، البته معتقد است این نقش کمتر ایفا شده است و با اینکه کمتر از 2 دهه از شناخت این شاخه کم خسارت و پر سود جهانگردی می گذرد، توسعه آن در بوشهر مطلوب نیست.

پاپری پیرامون اینکه پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است، می گوید: بوشهر تنها یک باشگاه پرنده نگری دارد که کم و بیش فعال است و تور لیدری که بطور ویژه در این زمینه فعالیت کند وجود ندارد.

مدرس دوره های پرنده نگری در بوشهر می گوید: سه سال پیش یک دوره آموزشی برای لیدرهای مرکز این استان برگزار کردم اما این آموزش ها مدتی است متوقف شد.

گام نخستین

توانمندی بوشهر در جذب گردشگر پرنده نگر همانند اهمیت آن در توسعه پایدار استان برکسی پوشیده نیست، همانطور که مردم، فعالان و مسئولان جهانگردی این استان بر ضعف زیرساختی، فرهنگسازی و تبلیغاتی در این زمینه اذعان دارند.

هفتم آذر سال جاری بود که تفاهم نامه 2 ساله ای میان اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با موسسه پرنده نگری چکاوک و اداره کل حفاظت از محیط زیست بوشهر به امضا رسید.

گفته شد تهیه و گردآوری اطلس پرندگان استان بوشهر، راه اندازی ایستگاه پرنده نگری، آموزش و توانمند سازی راهنمایان محلی پرنده نگری، نصب تابلو در سواحل و تالاب ها با شعار محیط زیستی و فعال کردن گروه های پایش زیست محیطی ساحلی مردم نهاد از برنامه هایی است که این تفاهم نامه دنبال می نماید.

همچنین مقرر شد روی سایت اداره کل های حفاظت از محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی بوشهر دریچه ای به منظور معرفی این شاخه از جهانگردی ایجاد و مقاله ها، اطلاعات و تصاویر پرنده نگری روی آن بارگذاری گردد، میراث فرهنگی برای معرفی پرنده نگری از چاپ تصاویر پرندگان بومی بوشهر و توزیع در هتل ها و سایر مراکز جهانگردی حمایت کند.

به نظر می رسید و می رسد که اجرای این تفاهم نامه گام نخستین و بلندی برای توسعه این نوع جهانگردی در استان بوشهر است که بدون شک دریچه ای ارزشمند برای اشتغالزایی و کسب درآمد پایدار است، هدفی که تا تحقق آن فاصله بسیار است.

معاون جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان بوشهر چند روز پس از رسانه ای کردن این تفاهم نامه گفت: پرنده نگری به عنوان یکی از ظرفیت های جهانگردی بوشهر تا به امروز مغفول مانده بود اما امروز توسعه آن به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

سالاری گفت: دیدگاه ها به جهانگردی از توسعه هتل، اقامتگاه و موزه ها به سمت تنوع بالای جهانگردی و پتانسیل های اکوکمپ و اکوسیستم های بوشهر رفته و لازم است جهانگردی دریایی و پرنده نگری بیش از پیش توسعه یابد که برنامه ریزی لازم برای آن انجام شده است.

او معتقد است جذب جهانگرد عمومی و حرفه ای پرنده نگر از هدف های توسعه ای جهانگردی این استان به شمار می رود اما برای عملی شدن احتیاج است برنامه ها و رویدادهایی در این زمینه اجرا و بازخورد آن دریافت گردد.

با این حال به گفته معاون جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان بوشهر آنچه در وهله نخست برای توسعه جهانگردی پرنده نگری مهم و لازم است اینکه توجه مسئولان استان به اهمیت آن رشد صنعت جهانگردی بوشهر است تا پس از آن شرایط و زیر ساخت های لازم فراهم آید.

حال انعقاد این قرارداد میان 2 دستگاه مرتبط دولتی و تنها باشگاه پرنده نگری بوشهر می تواند نشان از این جلب توجه داشته باشد، به شرطی که همزمان اقداماتی نیز فراتر از آنچه روی کاغذ است انجام گیرد.

هر چند استقبال بخش خصوصی از صنعت جهانگردی پرنده نگری و حضور پرشور در این شاخه پرطرفدار برای رشد و رونق آن ضروری و راهگشا است، اما طی این جهت تا منزل توسعه بسیار زمان بر خواهد بود اگر حمایت دولتی برای تامین بخشی از زیرساخت های فرهنگی و فیزیکی دریغ گردد.

قابلیت بوشهر برای تبدیل به شاخص ترین مرکز پرنده نگری

آنچه که تا به امروز بر صنعت جهانگردی بوشهر گذشته است، گواهی بر آن است که فراهم نبودن زیرساخت ها و حمایت ها رونق پرنده نگری را به تاخیر انداخته است، طوریکه در میان هیاهوی مرغان مهاجر و جهانگردان زمستانه بوشهر، فعالیت حرفه ای در این شاخه به وضوح مهجور است و از همه ظرفیتی که بوشهر دارد، تنها آنهایی که به هوای هوایی معتدل، نیمه دوم سال قصد سفر به این استان جنوبی می نمایند، به تماشای پرنده های زمستان گذر سواحل نیز می نشینند که البته گاه با دخالت غیر کارشناسی در تغذیه آنها بی زیان نیز نیستند.

مسئول باشگاه پرنده نگری چکاوک، دبیر سازمان مردم نهاد زیست محیطی با همین نام معتقد است: بوشهر شرایط اقلیمی مناسبی دارد تا تبدیل به یکی از شاخص ترین حوزه های جهانگردی پرنده نگری گردد، اما در زمان حاضر سمن ها و بخش خصوصی فعال به واقع احتیاجمند حمایت بخش دولتی هستند.

او گفت: این صنعت کم هزینه است و کمترین خسارت را به محیط زیست وارد می نماید در صورتیکه الزامات فراهم گردد و آموزش لازم به متولیان و مردم صورت گیرد، اما باید گفت تا امروز حمایت ها و اقدامات خوب نبوده است.

محمد مهدی طیاری مسئول تنها باشگاه پرنده نگری استان بوشهر است که به سبب فعالیت هایش در سالهای اخیر، نامش در هر گفت و گویی که با مسئولان دولتی جهانگردی و حفاظت از محیط زیست، فعالان پرنده شناسی و جهانگردی داشتیم به میان آمد، می گوید: در هر نقطه از بوشهر پرندگان بومی و مهاجر زندگی می نمایند، بنابراین لازم است زیر ساخت ها در شهرها نیز مهیا باشد؛ شهرداری در هرس درختان به فصل زادآوری پرندگان توجه داشته باشد، سرشماری پرندگان را در دستورکار قرار دهد و آنالیز های کارشناسی دیگری که پرندگان خود با فوایدی که دارند به آن پاسخ می دهند.

فرهنگ سازی و آموزش لازمه پرنده نگری

اما با این همه پاپری فرهنگ سازی و آموزش را مهمترین لازمه رونق در این شاخه از جهانگردی می داند، زیرا این شاخه نیز مانند بسیاری دیگر از حرفه ها اصول وشاخص هایی دارد که برای بهره بردن از آن باید رعایت گردد.

مسئول باشگاه چکاوک و مدرس دوره های پرنده نگری گفت: این موسسه آموزش را با تاکید بر دانش آموزان به صورت رایگان به عهده گرفته است و علاوه بر معرفی پرندگان بوشهر، اصول حرفه ای و اخلاقی پرنده نگری را فرهنگ سازی می نماید؛ شیوه درست استتار، میزان قابل قبول تجمع و نوع پوشش و استقرار پرنده نگر از اصول حرفه ای است و پرهیز از ایجاد صدا برای جذب پرنده، دخالت نکردن در تغذیه او و اکوسیستم و چرخه طبیعی حیات پرندگان شکاری بعضی از اصول اخلاقی است که پرنده نگر باید بداند.

طیاری به عنوان یکی از فعالان جهانگردی پرنده نگری بوشهر که شمارشان به انگشتان دست نمی رسد، از معرفی نشدن شایسته این شاخه در بوشهر گلایه بسیار دارد. او می گوید: پرنده نگری جنبه سرگرم نماینده بالایی دارد، لذت روحی بی نظیری به همراه می آورد و توان دقت و تمرکز را افزایش می دهد.

ظرفیتی که هست، توسعه ای که نیست

مسئول باشگاه مردمی چکاوک ادامه می دهد: بوشهر چیزی از جاذبه پرنده نگری کم ندارد، تنها در بندر بوشهر امکان ایجاد 2 سایت کم نظیر در بندرگاه و جاده شیف وجود دارد تا افرادی که برای ساحل گردی می آیند از آن بهره ببرند. در سراسر استان می توان چندین سایت ثابت ایجاد کرد و یا با تجهیز ماشین به دوربین و تلسکوپ و کتابخانه، جهانگردان به پرنده نگری برد.

او گفت: اگر دستگاه ها بدنبال ایفای مسئولیت اجتماعی خود هستند، به ثمر نشاندن جهانگردی پرنده نگری یکی از راه هایی است که بی شک بدون فایده نخواهد بود.

طیاری در آخر می گوید: قابلیت بسیار است اما توانمندی ما محدود است و به تنهایی نمی توان این جهت را به مقصود رساند.

او گفت: لازم است اداره کل میراث فرهنگی بوشهر بیش از پیش در حمایت از این توان بی نظیر استان و معرفی آن و اجرای تفاهم نامه ای که منعقد شد، همت کند.

منبع: همگردی
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1547

به "پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرنده نگری ظرفیت سر به مهر بوشهر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید