چرا اصولگرایان، صراحتا برخلاف نظر رهبر انقلاب عمل می کنند؟

به گزارش اینمن، خبرنگاران : عباس عبدی در یادداشتی نوشت: یکی از نقدها مکرری که اصولگرایان به دولت و نیروهای سیاسی دارند این است که چرا رهنمودهای رهبری را نصب العین خود قرار نمی دهند و به اجرا نمی گذارند؟ حتی مهم تر از آن اینکه چرا با آنها مخالفت می کنند؟

چرا اصولگرایان، صراحتا برخلاف نظر رهبر انقلاب عمل می کنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه اعتماد، عباس عبدی در یادداشتی نوشت: این مجادله ابتدای انقلاب در چارچوب مولوی یا ارشادی بودن نظرات رهبری انجام می شد و بخشی از مواضع ولایت فقیه را مولوی و بخشی را ارشادی می دانستند و البته همه کارهایی که می خواستند انجام دهند و مخالف نظر رهبری آن زمان بود، آن نظرات را ارشادی طبقه بندی می کردند تا بتوانند از انجامش شانه خالی کنند.

این رویکرد توجیه گرایانه را اصولگرایان فعلی و جناح راست از آن زمان با مواضع رهبری انقلاب داشتند. پس از امام و در زمان رهبری کنونی، ماجرا تا حدودی تغییر کرد زیرا اغلب اصلاح طلبان ضمن احترام و رعایت قانون ادعایی درباره این مساله و توجیه آن نداشتند که بخواهند نظرات رهبری را به مولوی و ارشادی تقسیم کنند.

محافظه کاران و اصولگرایان نیز نسبت خود را با رهبری چنان توصیف می کردند که تقسیم کردن مواضع و دیگر رفتارهای رهبری به مولوی و ارشادی برای آنان منتفی بود و باید همه دیدگاه های ایشان را به طور کامل انجام می دادند ولی هنگامی که نمی خواستند انجام دهند توجیهاتی می آوردند. از جمله می گفتند که ایشان در دلش چیز دیگری می خواهد و این گزاره قابل نقض نبود چون اگر صریحا هم گفته می شد که خواستم چیست باز هم مطابق این گزاره خواست اصلی چیز دیگری معرفی می شد. البته اکنون کار به جایی رسیده که حتی نیاز به این توجیه هم نیست.

اتفاقاتی که در روزهای اخیر افتاد، نشان می دهد که آنان نه تنها تبعیت نمی کنند بلکه خیلی صریح و آشکار در جهت دیگری حرکت می کنند. اولین نمونه آن توهین به رییس جمهور و اقدام برای استیضاح اوست. با توجه به مواضع رهبری در چند ماه پیش هر فردی با ضریب هوشی حتی زیر متوسط متوجه می شد که رهبری با این جریان صد درصد مخالفت خواهد کرد. ولی آنان به راحتی توهین کردند و از سوی مردم نه یک بار که هزار بار خواهان اعدام رییس جمهور شدند و به جمع آوری امضا برای استیضاح پرداخته و سمینار گذاشتند تا کار را یک سره کنند.

روشن است که ضریب هوشی آنان آنقدرها کم نیست که متوجه تعارض این رفتار با مواضع رهبری نشوند پس آگاهانه در این راه گام برداشتند بعد هم که موضع صریح رهبری منتشر شد، به جای عذرخواهی، چنان موضعی گرفتند که عذر بدتر از گناه بود. گویی برای کنار گذاشتن موقتی و ظاهری این رفتار منت هم می گذارند.

مورد بعدی نحوه مواجهه و پاسخ رییس مجلس با توصیه های رهبری بود.رهبری میان نقد و توهین خط تمایزی قائل شدند.بی معنی است که جلوی نقد را گرفت.نقد به نوعی خدمت به نقدشونده است.بنابراین کسی نخواسته که مجلس و کنندگان نقد نکنند، سهل است که وظیفه آنان نقد است و نه توهین پس چرا رییس مجلس گفت که کنندگان گلایه ها از دولت را در سینه خود محفوظ می دارند و به نوعی صحبت کرد که گویی حقی از کنندگان زایل شده است؟ رهبری تصریح می کند که توهین نکنید و این امر روشنی است و نقد کنید، آنگاه رییس مجلس می گوید که از این پس گلایه های خود را در سینه محفوظ کنید! و البته بعد هم نمی کنند و شعرهای مسخره آمیز می خوانند!

ولی جالب ترین تخطی درباره کرونا بود. هرکسی که خود را تابع رهبری بداند باید برداشت کاملا روشنی از جلسه ایشان با ستاد مرکزی کرونا داشته باشد. نه فقط در رفتارکه در گفتار نیز مساله روشن و رعایت مقررات مربوط حتی شرعی معرفی شده بود. حال چگونه ممکن است که عده ای خود را پیرو رهبری معرفی کنند و بلافاصله چنان برنامه ای را در تعارض با گفتار یا حتی رفتار ایشان تدارک ببینند؟ این برنامه در ظاهر برای امام زمان بود ولی در اصل برای نقض صریح آن توصیه ها و رفتارها بود. به نظر می آمد که رفقای انحرافی قبلی تعزیه گردان این ماجرا باشند. شاید بپرسید که این رفتار چه ربطی به ما دارد که به آن بپردازیم؟

این قضیه بسیار مهم است و نشان دهنده نوعی بی تعهدی و فقدان انسجام در نزدیک ترین لایه های قدرت است. چنین وضعیتی بالقوه می تواند برای آینده سیاست در ایران بسیار زیان بار باشد و موجب نگرانی نسبت به آینده کشور شود. هنگامی که به دهه 60 نگاه می کنیم، متوجه می شویم که حلقه های نزدیک به قدرت به رغم همه اختلاف سلیقه ها یا حتی اختلافات فکری و راهبردی که داشتند در برخی از امور و در شرایط خاص بسیار متحد بودند و پخته عمل کردند در حالی که امروز شاهد آن هستیم که پرده داران یا مدعیان پرده داری اطاعت از رهبری، چنین آشکار و حتی توهین آمیز ادعای خود را نقض می کنند. در این صورت از دیگرانی که اصولا ادعایی در این زمینه ندارند چه انتظاری باید داشت؟

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1311

به "چرا اصولگرایان، صراحتا برخلاف نظر رهبر انقلاب عمل می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اصولگرایان، صراحتا برخلاف نظر رهبر انقلاب عمل می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید