چگونگی انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99

به گزارش اینمن، انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99 آغاز شده و داوطلبان برای انتخاب رشته باید به نکات دفترچه توجه کنند.

چگونگی انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، با اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد در 13 شهریورماه از روز شنبه 15 شهریورماه انتخاب رشته برای داوطلبان این آزمون شروع شد و تا سرانجام روز سه شنبه 18 شهریورماه ادامه دارد.

در این آزمون 424 هزار نفر مجاز شده اند. هر یک از داوطلبان می توانند 100 کدرشته را انتخاب کنند. انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی نیز از امروز یکشنبه 16 شهریورماه از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی این دانشگاه صورت می گیرد و تا روز سه شنبه 25 شهریورماه به سرانجام می رسد.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی همزمان با شروع انتخاب رشته از طریق سامانه فوق منتشر و در اختیار داوطلبان قرارخواهد گرفت.

براساس مندرجات دفترچه راهنمای انتخاب رشته مندرج در سازمان سنجش آموزش کشور گزینش نهایی در رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد 80 درصد از آزمون کتبی در هر گرایش و 20 درصد معدل دوره کارشناسی است.

متقاضیان بورسیه وزارتخانه، سازمان ها یا مؤسسات آموزش عالی دارای شرایط خاص باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی، واجد شرایط اختصاصی وزارتخانه یا سازمان دارای شرایط خاص نیز باشند.

داوطلبان واجد شرایط در رشته های خاص می توانند حداکثر دو کدرشته محل بورسیه یا دارای شرایط خاص را انتخاب کنند.

فهرست اسامی در کدرشته های خاص و بورسیه تا چندبرابر ظرفیت برای شرکت در مصاحبه و سایر مراحل گزینش 25 شهریورماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور درج می شود.

تاریخ دقیق اعلام اسامی چندبرابر ظرفیت و برنامه زمانی مصاحبه و سایر مراحل گزینش رشته های دارای مصاحبه از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اعلام می شود.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به هیچ یک از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطا نمی کند.

انتخاب رشته متقاضیان استعداد درخشان

تمامی سهمیه ها نظیر سهمیه بومی گزینی و ایثارگران همانند سایر آزمون های امسال ملاک گذیرش دانشجویان قرار می گیرد.

داوطلبان استعداد درخشان می توانند رشته های باآزمون دوره کارشناسی ارشد را انتخاب کنند. داوطلبان استعداد درخشان که حداکثر یک سال از فارغ التحصیلی شان می گذرد و صرفاً یک بار در آزمون شرکت کرده باشند و همچنین 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کدرشته را کسب کرده باشند از طریق سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند.

سازمان سنجش آموزش کشور موظف است حداکثر معادل 10 درصد در هر کدرشته محل تحصیلی دوره بالاتر را براساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان استعداد درخشان اختصاص دهد.

دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته و ناپیوسته که قصد استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان را دارند باید در هر یک در هشت نیمسال برای کارشناسی پیوسته و چهار نیمسال برای کارشناسی ناپیوسته تحصیل خود را به سرانجام برسانند.

نحوه پذیرش اتباع خارجی

فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر در صورت قبولی در دانشگاه ثبتنام خواهند شد.

اتباع غیرایرانی مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی نیستند. بدیهی است در صورت پذیرش و اعالم قبولی داوطلبان غیرایرانی در مناطق ممنوعه، پذیرش خبرنگارانن در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق، لغو می شود.

توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.

پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی) و رشته های خاص و حساس اکیداً ممنوع است. توضیح و فهرست این رشته ها، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.

اتباع غیر ایرانی پذیرفته شده آزمون های کارشناسی ارشد در دوره های روزانه، موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات هیئت امنای دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حداکثر تا 80 درصد شهریه دوره های نوبت دوم (شبانه) هستند.

نحوه پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد

دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد به دو شیوه آموزشی و پژوهشی و آموزش محور پذیرش می شوند. در شیوه آموزشی و پژوهشی مشتمل بر واحدهای درسی و سرانجام نامه است. در شیوه آموزش محور دانشجویان به جای سرانجام نامه باید واحد سمینار (شامل تحقیق و تتبع نظری) را بگذرانند.

طول مدت دوره در هر دو شیوه حداکثر 2 سال مشتمل بر 4 نیمسال تحصیلی است. در موارد استثنایی افزایش طول مدت دوره با تشخیص شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه مجاز است و در هر صورت مدت دوره در هر دو شیوه نباید از 2.5 سال تجاوز کند.

همچنین نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد اواخر مهرماه اعلام می شود و دانشجویان تازه وارد این دوره می توانند از اول آبان ماه در دانشگاه ها ثبت نام و انتخاب واحد کنند.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1221

به "چگونگی انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید