یافتن افراد گم شده در جنگل با هوش مصنوعی

به گزارش اینمن، محققان دانشگاه یوهانس کپلر واقع در استرالیا با یاری فناوری هوش مصنوعی توانستند فرایند تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین های حساس به دما را بهبود بخشند. این فناوری برای یافتن افراد گم شده در جنگل ها کاربرد دارد.

یافتن افراد گم شده در جنگل با هوش مصنوعی

به گزارش روز شنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، در عملیات امداد و نجات افرادی که در جنگل ها گم می شوند، از دوربین های حساس به دما استفاده می گردد که روی هلیکوپتر نصب شده است؛ تا اختلاف دمای بدن شخص و محیط اطراف، امکان یافتن آن ها را در انبوه درختان و گیاهان فراهم کند. اما متاسفانه تصاویر این دوربین ها همیشه دارای وضوح مطلوب نیستند و به دلیل افزایش دمای زمین و شاخ و برگ درختان در اثر تابش نور خورشید ممکن است تشخیص افراد گم شده در جنگل امکان پذیر نباشد.

محققان برای حل این مشکل فناوری جدیدی را توسعه دادن که با استفاده از هوش مصنوعی قادر است تصاویر گرمایی مربوط به یک منطقه را که با استفاده از هلیکوپتر تهیه می گردد، به صورت تطبیقی و به گونه ای پردازش کند که یک تصویر واحد را به دست دهد. پس از این پردازش، تصویری به دست می آید که گویی با استفاده از یک لنز بسیار عظیمتر تهیه شده و در مقایسه با هریک از تصاویر مورد استفاده، دارای عمق بیشتری دارد. در این تصویر عظیم شاخ برگ درختان محو شده و سطح زمین با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده است.

در آزمایشات اولیه این فناوری محققان توانستند موقعیت افراد گم شده در جنگل را با دقت 87 تا 95 درصد شناسایی نمایند. در حالی که دقت روش های فعلی تنها 25 درصد است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Machine Intelligence منتشر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1368

به "یافتن افراد گم شده در جنگل با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافتن افراد گم شده در جنگل با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید