افزایش سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در حوزه معادن

به گزارش اینمن، در پی افزایش نرخ دلار در ماه های اخیر و در نتیجه افزایش درآمد محصولات معدنی، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو از افزایش سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در بخش معدن اطلاع داد و افزایش نرخ دلار را تهدید و فرصت همزمان برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور دانست.

افزایش سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در حوزه معادن

امیر صباغ - مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) - در گفت وگو با اینمن، از افزایش سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در بخش معدن اطلاع داد و گفت: افزایش نرخ دلار باعث شده شمار زیادی از صنایع زیان ده شوند، اما در حوزه نفت، پتروشیمی و معادن که محصولات آن ها صادراتی است و با دلار فروخته می گردد، شاهد رشد درآمد بودیم.

وی اضافه کرد: افزایش درآمد باعث توسعه سرمایه گذاری در بخش معدن شده به طوریکه در حال حاضر فعالیت های اکتشافی و سرمایه گذاری های کوچک و متوسط توسط شرکت ها رو به افزایش است و این سرمایه گذاری ها عمدتا از از محل درآمد خود شرکت ها است و در آن ها از منابع مالی بانک ها استفاده نمی گردد.

به گفته مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در حال حاضر به جای فاینانس های بین المللی، تولیدنمایندگان داخلی در بخش معدن سرمایه گذاری می نمایند و افزایش قیمت دلار نیز باعث شده طرح های توسعه به تعداد محدودی تعریف شوند.

افزایش نرخ دلار فرصت و تهدید همزمان

صباغ با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی در حوزه معدن همیشه محدود بوده و در حال حاضر جذب سرمایه خارجی سخت تر هم شده است، گفت: در حوزه معدن تاکنون سرمایه گذار بزرگ نداشتیم و تنها پنج سرمایه گذار کوچک به صورت فردی در بخش فولاد، فروآلیاژ و واحدهای کوچک کنسانتره فعالیت می نمایند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری های کوچک متاثر از شرایط هستند و به راحتی می توانند کارشان را متوقف نمایند، اظهار کرد: حجم مالی پروژه های خارجی نهایتا شش میلیون دلار است بنابراین این پروژه ها خیلی کوچک هستند و سرمایه گذاری خارجی محسوب نمی شوند.

به گفته مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو با توجه به کاهش ارزش پول ملی و ارزان تمام شدن نیروی کار، انرژی و حمل ونقل، سرمایه گذاری در ایران برای افراد خارجی به صرفه است بنابراین با وجود اینکه این افراد از جانب کشورهای خودشان برای خروج از ایران تحت فشار قرار می گیرند و مشمول محدودیت بانکی می شوند، باز هم به کار خود ادامه می دهند.

صباغ با بیان اینکه کاهش ارزش ریال هم زمان برای کشور فرصت و تهدید محسوب می گردد، اظهار کرد: در حال حاضر افراد زیادی از کشورهای مختلف به سرمایه گذاری در ایران تمایل دارند چراکه همه چیز برای آن ها ارزان و استراتژی آن ها نیز برخلاف شرکت ها، کوتاه مدت است.

وی اعلام کرد: اما این وضعیت در مورد شرکت ها صدق نمی کند، چراکه شرکت ها استراتژی بلندمدت دارند و اقدام به سرمایه گذاری به نفع آن ها نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 79

به "افزایش سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در حوزه معادن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در حوزه معادن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید