خبرنگاران کرونا، بلای جان گردشگری خراسان شمالی

به گزارش اینمن، بجنورد- خبرنگاران- گردشگرانی که اقامتگاه های بوم گردی خراسان شمالی را به عنوان هدف سفرهای نوروزی انتخاب نموده بودند رزروهای خود را لغو کردند و با توجه به رکود صنعت نه چندان پررونق گردشگری، می توان گفت که ویروس کرونا، دامنگیر این صنعت نوپا شده و آنرا به زانو درآورده است.

خبرنگاران کرونا، بلای جان گردشگری خراسان شمالی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

گردشگری خراسان شمالی، که چندان پیشینه و سابقه کهنی ندارد، در چند سال اخیر با سیاست های سازمان متبوع و تدابیر در پیش گرفته شده استانی، به تدریج سینه از خاک برداشته و گام های لرزان خود را شروع نموده بود و عمدتا با رسیدن نوروز و فصل بهار، نفسی تازه نموده و گردشگرانی را از جای جای کشور و نیز خارج کشور پذیرایی می کرد.

اما سال جاری در آستانه شکوفایی فصل گردشگری بهاری، ناگهان هراس و وحشت کرونا چون بختکی بر سر این صنعت نوپا آوار شد و همه رشته های فعالان این بخش را پنبه نموده و برنامه های نوروزی آنان را تحت الشعاع قرار داد.

گردشگری خراسان شمالی، تازه در چند سال اخیر سینه از خاک برداشته و گام های لرزان خود را شروع نموده بود

در شرایطی که افزایش مراکز اقامتی، بومگردی ها، تورهای مختلف یک روزه طبیعت گردی و توسعه آژانس های مسافرتی خونی به دست و پای گردشگری خراسان شمالی دوانده بود، اتفاقاتی مانند افزایش قیمت بنزین از مدتی پیش بر سر آن سایه انداخته بود و این روزها هم گسترش ویروس کرونا و مهیب تر از آن جو روانی ایجاد شده در جامعه، موجب شد تا نهال نازک گردشگری این خطه کمر خم نموده و راه نفس اش را بسته ببیند.

کرونای گردشگری در 70 درصد بومگردی ها

از آنجا که اقامتگاه های بومگردی خراسان شمالی رو به رشد است، یکی از تاثیرات این بیماری بر کاهش مسافران این اقامتگاه ها حتی در همین چند روز هم قابل مشاهده است به طوری که رییس هیات مدیره انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی خراسان شمالی از به صفر رسیدن رزرو بومگردی های این استان خبر می دهد.

علی وصالی اظهار می نماید: همه رزروی های نوروزی بومگردی های خراسان شمالی لغو شده است که این زیان بزرگی برای فعالان این بخش در استان است.

وی با بیان اینکه در نوروز 98 جای سوزن انداختن در اقامتگاه های بومگردی استان نبود، می افزاید: فعالیت های بومگردی موجب شده تا حتی بعضی از بومگردی های ما برای مسافران خارجی رزرو گردد، اما این روزها اقامتگاه ها خالی از گردشگران شده است.

وصالی اضافه می نماید: هم اکنون میزان مسافر در 70 درصد اقامتگاه های استان به صفر رسیده است.

رییس هیات مدیره انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی خراسان شمالی از به صفر رسیدن رزرو بومگردی های این استان اطلاع داد

وی می گوید: با توجه به این شرایط امیدواریم با اتمام موج کرونا دوباره شاهد رونق گردشگری در استان باشیم.

مسافران هتل ها نزدیک به صفر

مدیر یکی از آژانس های گردشگری خراسان شمالی نیز می گوید: شمار افرادی که به هتل های استان مراجعه می نمایند در شرایط عادی هم چندان زیاد نیست اما این روزها این رقم به صفر رسیده است.

وی که خواست نامی از وی برده نگردد، اظهار می دارد: کرونا موجب شد که نزدیک به نیمی از تورهای خارجی استان لغو گردد و بعد از جهش قیمت دلار، رزرو تورهای خارجی کند شد و حالا موج لغو تورهای داخلی شهرهای شلوغ و پرمسافر مانند مشهد، اصفهان و شیراز هم یکی یکی در حال تحقق است.

وی می افزاید: حتی تورهای طبیعت گردی یک یا 2 روزه نیز اقدام به لغو برنامه های خود نموده اند و گمان می رود سفرهای نوروزی نیز به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند که در این صورت تأثیر بسیار منفی بر گردشگری ایران خواهد داشت.

حتی تورهای طبیعت گردی یک یا 2 روزه نیز اقدام به لغو برنامه های خود نموده اند و گمان می رود سفرهای نوروزی نیز به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند که در این صورت تأثیر بسیار منفی بر گردشگری ایران خواهد داشتوی تاکید می نماید: جای تردید نیست که هتل ها و آژانس های مسافرتی نیز با ضررهای هنگفتی روبرو خواهند شد.

وی اضافه می نماید: با رکود ایجاد شده و کاهش سفرها و از طرفی صفر شدن ورودی گردشگران خارجی، شرایط گردشگری و حرفه های وابسته به آن شرایطی نابسامان پیدا نموده است.

کرونا مسافران نوروزی را خانه نشین کرد

مدیر آژانس می سی نو خراسان شمالی نیز می گوید: طبیعی است که در شرایط فعلی مردم از سفر بترسند و ترجیح دهند در خانه بمانند که این موضوع ضرر و زیان زیادی را متوجه صنعت گردشگری استان نموده است.

پیغام مهنانی اظهار می دارد: قطعا آمدن کرونا به ایران، آن هم در آستانه تعطیلات عید نوروز تأثیر 100 درصدی بر روی کاهش سفرها خواهد گذاشت و این موضوع قابل کتمان نیست و نمی توانیم خودمان را گول بزنیم و بگوییم که کرونا تأثیری روی گردشگری نمی گذارد در حالی که کرونا مسافران نوروزی را خانه نشین نموده است.

وی با بیان اینکه تورهای ورودی اقتصاد گردشگری را تقویت می نماید، خاطرنشان می سازد: با افزایش قیمت بنزین، تورها افزایش قیمت یافت و کم کم از تعداد افرادی که در تورهای طبیعت گردی و دیگر تورهای ما شرکت می کردند کاسته شد، سپس با موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی این شرایط بدتر شد و اکنون نیز به علت کرونا مرزها بسته شده است.

وی تاکید می نماید: برای رسیدن گردشگری خراسان شمالی، به نقطه ای که ابتدای سال جاری و تابستان داشت، حداقل دو سال زمان ضروری است و این طفل نوپا که کمی جان گرفته بود باید منتظر بماند تا حال کشور خوب گردد، اقتصاد ساماندهی و کرونا مهار و مرزها باز شوند تا بتواند راه بیفتد.

اولویت سلامت مردم

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی نیز با بیان اینکه اولویت کشور بحث سلامت مردم است، می گوید: البته دیگر بخش های مالی هم نباید نادیده گرفته شوند و گردشگری از جمله این بخشها است.

علی کاظمی از برگزاری نشستی با دستگاههای مربوط به حوزه گردشگری استان اطلاع داده و می افزاید: قرار است تا با همراهی این دستگاه ها و هماهنگی هایی که شده است و حضور نیروهای دانشگاه علوم پزشکی در این مراکز، فعالیت بومگردی ها و مراکز اقامتی ادامه یابد.

وی اضافه می نماید: این بخش آسیب خودش را دیده است ولی همچنان دارد فعالیت می نماید و اگرچه قطعا به لحاظ مالی تاثیر کرونا را نمی توان کتمان کرد اما فعالیت این مراکز همچنان ادامه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی هم می گوید: بدیهی است که گردشگری خراسان شمالی از کرونا صدمه می بیند اما اولویت بر سلامت مردم و عبور از این موج بحرانی است.

حبیب یزدان پناه تاکید می نماید: تا اطلاع ثانوی، هرگونه گردهمایی و تجمع با هر عنوانی در واحدهای گردشگری استان با هدف پیشگیری از گسترش بیماری کرونا ممنوع و دستورالعمل های بهداشتی به واحدهای زیرمجموعه ابلاغ شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی: بدیهی است که گردشگری استان از کرونا صدمه می بیند اما اولویت بر سلامت مردم و عبور از این موج بحرانی است

وی اظهار می دارد: به دهیاری روستاهای هدف و مناطق نمونه گردشگری استان نیز اعلام شده است تا بر مکان های عمومی روستا و سرویس های بهداشتی عمومی مطابق با توصیه های دانشگاه علوم پزشکی، نظارت نمایند و جریان گردشگری استان در رابطه با این موضوع توجیه شده و اقدامات پیشگیرانه انجام می گردد.

هم اکنون هفت هتل، یک متل، 11 مهمان پذیر، 38 خانه مسافر و 35 اقامتگاه بوم گردی در استان خراسان شمالی مسافران را پذیرش می نمایند.

بنا به اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تا به امروز در این استان بیماری با کرونای مثبت مشاهده نشده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 723

به "خبرنگاران کرونا، بلای جان گردشگری خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا، بلای جان گردشگری خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید