رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: در مورد سازمان تأمین اجتماعی احساس خطر می کنم

به گزارش اینمن، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: بنده احساس خطر می کنم، چون صندوق تامین اجتماعی در معرض خطر و در نقطه سربه سری است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: در مورد سازمان تأمین اجتماعی احساس خطر می کنم

به گزارش اینمن، سلمان خدادادی در برنامه تیتر امشب با موضوع چالش های صندوق های بازنشستگی، اظهار کرد: هر صندوق برای زمان های مختلف برنامه ریزی دارد و صندوقی موفق است که از جوانی برای دوران پیری اش فکر کند.

وی اضافه نمود: یکی از اشکالات کار ما این است که از 18 صندوق، تنها یک صندوق از یاری دولتی استفاده نمی کند و مابقی ورشکسته هستند و صندوق ها احتیاج دارند تا دولت ها یاری نمایند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه نگاه حاکمیت به صندوق ها به عنوان حق الناس نیست، گفت: صندوق تأمین اجتماعی متعلق به کارگران و حق الناس است. مجلس در چند سال گذشته قوانینی به صندوق ها تحمیل نموده است.

خدادادی با اشاره به تصویب قوانینی چون تعهد پرداخت سهم بیمه کارفرمایی دولت در برخی موارد یا بازنشستگی پیش از موعد، گفت: در همه جای جهان سن بازنشستگی را بالا می برند ولی ما به بازنشستگی قبل از موعد مجوز می دهیم و پنج سال سنوات ارفاقی در نظر می گیریم. یک مورد دیگر قانون سخت و زیان آور است. هر روز گروه های مختلف به مجلس می آیند که بیمه شان را سخت و زیان آور کنیم. مواردی داریم که سنشان به 50 نمی رسد اما می خواهند به صورت پیش از موعد و با 25 سال بازنشسته شوند.

وی با بیان اینکه یکی از اصولی ترین موارد تاثیرگذار در پایداری حاکمیت، پایداری صندوق هاست، اظهار کرد: نگاه ما مقطعی است و حاکمیتی و جامع نیست و یکی از اشکالات، دست اندازی مجلس هم است. بنده احساس خطر می کنم؛ صندوق تامین اجتماعی در معرض خطر و در نقطه سربه سری است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه یکی از مسائل صندوق ها، سوءمدیریت است، گفت: تامین اجتماعی دوران خوب و پایداری در زمان مرحوم نوربخش داشت اما قبل از آن هر سال یک مدیر تغییر نموده است. ضعف مدیریتی و عدم ثبات دوران مدیریتی از اشکالات است. صندوق ها آنطور نیستند که خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند و بعضا حیاط خلوت دولت ها بوده اند.

خدادادی با بیان اینکه شستا 33 درصد کل صنعت دارو، 33 درصد صنعت سیمان را به خود اختصاص داده و اگر اجازه دهند خودش برای خودش تصمیم بگیرد از این مسائل کم می گردد، تاکید نمود: وضعیت فعلی تامین اجتماعی ما نگران نماینده است. صندوق های بازنشستگی کسری بودجه دارند و باید برای تجمیع صندوق ها از این تعداد کثیر فکر کنیم. همچنین دخالت های دولت ها باید کاسته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 110

به "رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: در مورد سازمان تأمین اجتماعی احساس خطر می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: در مورد سازمان تأمین اجتماعی احساس خطر می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید