تور ارزان عمان: سرمایه گذاری در عمان راهبرد برد ، برد مالی است

به گزارش مجله اینمن، حمود السعدی، رئیس اتاق باطنه جنوبی عمان به همراه هیات تجاری این کشور در جمع فعالان مالی ایران حاضر شد. در ابتدای این نشست، محسن ضرابی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عمان گفت: حجم واردات به عمان بالغ بر 24 میلیارد دلار است که سهم ایران از این واردات حدود 1, 8 درصد (438 میلیون دلار در سال گذشته) بوده است. از طرفی سهم واردات به ایران حدود دو میلیارد دلار بوده که این حجم از کالا به صورت مستقیم یا به وسیله کشورهای همسایه به ایران وارده شده است. سهم عمان از این واردات 1.2 درصد (434 میلیون دلار) بوده است. اما در هفت ماهه امسال مقدار صادرات ایران به عمان حدود 75 درصد نسبت به هفت ماه سال قبل رشد نموده؛ واردات از عمان هم 24 درصد رشد نموده و کل حجم مبادلات ایران و عمان حدود 45 درصد رشد نموده است. این فرایند نوید می دهد که حجم مبادلات ایران و عمان به بالای یک میلیارد دلار برسد.

تور ارزان عمان: سرمایه گذاری در عمان راهبرد برد ، برد مالی است

با تور ارزان عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

او ادامه داد: امیدواریم دولتمردان کشور عمان شرایطی فراهم نمایند تا سهم ایران در حجم تجارت عمان افزایش یابد؛ باید بنادر اصلی عمان یعنی بنادر صحار و سلاله به ایران خط کشتیرانی داشته باشد؛ البته این موضوع را در کمیسیون مشترک مالی پیگیری می کنیم.

ضرابی گفت: بااینکه ایران و عمان روابط خوبی باهم دارند ولی سهم کالاهای ایران باوجود توان رقابتی بالا، در بازارهای کشور عمان اندک است. البته به غیر از مسائل مربوط به تحریم که روی بالا بودن هزینه حمل ونقل و مبادلات بانکی اثر گذاشته، عوامل دیگری هم روی حجم تجارت اثرگذار بوده است.

ضرابی ادامه داد: فعالان مالی دو کشور با توانمندی و ظرفیت های هم آشنا نیستند. این وظیفه اتاق های بازرگانی عمان و اتاق بازرگانی ایران و عمان است که زمینه آشنایی تجار دو کشور را باهم و با فرصت های مالی فراهم کند. در چند ماه گذشته نشست هایی با رضا آدینه، رئیس اتاق بازرگانی عمان برگزار نموده ایم که نتیجه این نشست ها امضا تفاهم نامه همکاری میان اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک ایران و عمان است؛ مفاد این تفاهم نامه به وسیله وزرای صنعت، معدن و تجارت دو کشور تأیید شد و در کمیسیون مشترک مالی ایران و عمان هم به امضای وزرا دو کشور رسید.

او ادامه داد: یکی از مفاد این تفاهم نامه ساماندهی و اعزام هیات های تجاری است. سالیان گذشته این کار را اتاق مشترک انجام می داد؛ قبل از اعزام هیات تجاری، همایش هایی برگزار می شد تا فعالان مالی با توانمندی کشور عمان آشنا شوند تا با برنامه و هدفمند سفر نمایند. این موضوع بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان ادامه داد: دی ماه هیاتی تجاری به ریاست ظاهر الکعبی، از استان البریمی به ایران سفر نموده بود و فرصت های سرمایه گذاری در این استان به فعالان مالی کشور معرفی گردید. در سال آینده هیات هایی از تشکل های تخصصی و استان های مختلف به ایران و عمان خواهیم داشت.

او به بند دوم تفاهم نامه اشاره نمود که به موضوع برگزاری نمایشگاه های تخصصی تاکید دارد: باید فعالان مالی دو کشور در نمایشگاه های مختلف حضور داشته باشند و تخفیف های ویژه ای برای فعالان مالی دو کشور در نظر گرفته شده است.

ضرابی از بند سوم تفاهم نامه که به موضوع شرکت های دانش بنیان اشاره دارد، گفت: ایران توانمندی بالایی در حوزه استارت آپ ها، نانو، های تک و شرکت های دانش بنیان دارد؛ قرار است زیرساخت هایی برای این شرکت های فراهم گردد که بتوانند در عمان حضور داشته باشند و به وسیله عمان خدمات خود را به سایر کشورها صادر نمایند.

بعد از آن حمود السعدی، رئیس اتاق بازرگانی باطنه جنوبی درباره حجم مبادلات تجاری ایران و عمان گفت: مبادله تجاری بین دو کشور در 6 ماه گذشته حدود 360 میلیون دلار بود که امیدواریم از رهگذر این تبادل هیات ها حجم مبادله تجاری افزایش معناداری داشته باشد.

او به کاهش محدودیت های کرونایی و افزایش قیمت حامل های انرژی اشاره نمود که می تواند تأثیر خوبی در این مشیر داشته باشد.

السعدی گفت: بازرگانان ایران می توانند با هر حجم از سرمایه و بدون شریک بومی در عمان و در شهر خزائن سرمایه گذاری نمایند. سلطنت عمان زیرساخت های شاخصی برای سرمایه گذاران فراهم نموده است. این کشور چند بندر اصلی و چند بندر کوچک دارد که همه این بنادر به فرودگاه و منطقه ها آزاد و ویژه دسترسی دارند. بعلاوه هر کدام از این بنادر شبکه راه های ممتازی دارد که با تعدادی کشورهای دنیا و حوزه خلیج فارس در ارتباط است. جابه جایی کالا در بعضی از این بنادر به دو الی چهار ساعت زمان احتیاج دارد و برای ترانزیت مجدد فرصت خوبی برای ایران است.

در ادامه این نشست ظرفیت های استان باطنه جنوبی و شهر مالی خزائن معرفی گردید. مهم ترین صادرات ایران به عمان نفت، گاز، پتروشیمی، فلزات، فولاد، کانی های فلزی، تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و مواد معدنی است و ایران از عمان تجهیزات الکترونیکی و قطعات یدکی وارد می نماید.

بعلاوه عنوان شد که عمان مشوق های مالکیت صد در صد، نقل وانتقال راحت پول و سرمایه راحت، بخشش های مالیاتی را برای سرمایه گذاران حوزه صنعتی در نظر گرفته است. چند محور اصلی در برنامه توسعه عمان مورد توجه قرار گرفته که عبارت اند از صنعت، شیلات، حمل ونقل و لجستیک و گردشگری که در جذب سرمایه گذاری مشمول مشوق ها خواهد بود.

در ادامه این نشست حسن الرشدی، درباره شهرک صنعتی منطقه خزائن گفت: این منطقه دارای بندر خشکی و منطقه ها آزاد است که برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی به سایر نقاط می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این شهر دو ساعت با مسقط فاصله دارد. این منطقه ویژه مالی 70 درصد واحد صنعتی، لجستیک و بخش احداث را در بر خواهد گرفت.

الرشدی ادامه داد: قرارداد اجازه زمین 44 ساله و قابل تمدید است؛ در منطقه ها آزاد 25 ساله و قابل تمدید است. اینجا خوشه های صنعتی بخش بندی شده است. متراژ حداقل زمین 2500 متر خواهد بود که در سال اول رایگان و سال دوم یک ریال در سال و بعداً دو ریال عمان در سال اجاره بهای زمین هاست. در این منطقه سرمایه گذاران از معافیت عوارض گمرکی، عوارض حمل ونقل، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده برخوردار هستند.

در ادامه این نشست محسن ضرابی گفت: کشور عمان پایگاه خوبی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی است. این کشور زیرساخت های خیلی خوبی دارد؛ عمان قرارداد تجارت آزاد با آمریکا، کشورهای آفریقایی و چند کشور اروپایی دارد؛ به همین جهت سرمایه گذاری در عمان راهبرد برد-برد مالی است. نقشه راه ما واردات از عمان و صادرات به عمان است که هزینه های ما را کاهش می دهد.

او ادامه داد: توسعه کشور عمان چند محور دارد که ما می توانیم در این حوزه ها سرمایه گذاری کنیم و این سرمایه گذاری برای این هم راهبردی برد-برد خواهد بود. امنیت غذایی در این کشور اهمیت بالایی دارد؛ صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور بسیار مهم است. البته به علت کاهش قیمت نفت، راهبرد عمان در این حوزه تغییر نموده است و ما شانس برد در مناقصه ها را نداریم. ما می توانیم از فرصت صندوق های ضمانت در مناقصه ها شرکت کنیم.

او ادامه داد: باید از ظرفیت های باطنه جنوبی و شهر مالی خزائن استفاده کنیم. این ظرفیت در حوزه های متعدد است؛ شهروندان ایران الآن فرصت های خوبی در حوزه ویژه، سرمایه گذاری و غیره دارند و باید به این امکانات توجه گردد. البته ایران هم به ویزای عمانی ها امتیازاتی داده است. قبل از کرونا طرح پرواز مستقیم به عنوان داشتیم و امیدواریم بعد از کرونا بار دیگر این امکانات برگزار گردد.

او به بندر صحار اشاره نمود که ایران در دوران تحریم از این راستا استفاده کرد و امیدواریم همچنان از این ظرفیت ها بهره گیریم. اتاق مشترک ایران و عمان هم تمام کوشش خود را به آشنایی تجار با ظرفیت عمان به کار می گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2033

به "تور ارزان عمان: سرمایه گذاری در عمان راهبرد برد ، برد مالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان عمان: سرمایه گذاری در عمان راهبرد برد ، برد مالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید