طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر؛ این چاشنی را از دست ندهید !

به گزارش مجله اینمن، تنوع ترشی ها آنقدر زیاد است که هیچ وقت خسته کننده نمی شوند؛ هر موقع که اراده کنیم می توانیم یک ترشی نو درست و متناسب با فصل محتویاتش را آماده کنیم. از ترشی فلفل گرفته تا لیته، هفت بیجار، گوجه، مخلوط و ... صدها مدل دیگر که تمامی ندارند. ترشی بادمجان اما محبوبیت ویژه ای دارد و کم تر کسی است که از خوردن آن بگذرد. یک ترشی مجذوب کننده با انواع سبزی ها و مواد مغذی که می تواند به راحتی در خانه درست شود و چاشنی فوق العاده ای برای وعده های غذایی باشد.

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر؛ این چاشنی را از دست ندهید !

مواد لازم:

  • سیر: 250 گرم
  • هویج: 200 گرم
  • فلفل سبز: 50 گرم
  • سرکه: به میزان کافی
  • سبزی ترشی: 400 گرم
  • بادمجان قلمی: 1 کیلوگرم

طرز تهیه:

1. برای تهیه ترشی بادمجان شکم پر ابتدا مواد لازم جهت پر کردن شکم بادمجان را آماده می کنیم. هویج ها را با پوست کن تمیز می کنیم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه آنها را تقریبا ریز و نگینی خرد می کنیم و در کاسه ای بزرگ می ریزیم.

2. سبزی ترشی که از سبزی های خوش عطر استفاده می کنیم (البته کاملا سلیقه ایست و می توانیم از نعناع، ترخون، مرزه، پیازچه و .. در این ترشی استفاده می کنیم) را به میزان مساوی پاک می کنیم و می شوییم و آبکش می کنیم.

3. می گذاریم تا آب اضافه آنها خارج و کاملا خشک شوند و با سلیقه خودتان روی تخته آشپزخانه آنها را ریز یا درشت خرد می کنیم که البته اگر ریزتر خرد شوند زیبایی بیشتری در ترشی خواهد داشت.

4. البته می توان از سبزی های خشک هم استفاده کرد. سبزی خرد شده را هم داخل کاسه می ریزیم و سیرها را هم که طعم فوق العاده ای به ترشی ما می دهد را پوست می گیریم و می شوییم و هر حبه را به چهار یا شش قسمت بسته به میزان حبه ها خرد می کنیم و به مواد داخل کاسه اضافه می کنیم. همچنین فلفل سبزها را هم تمیز آبکش می کنیم و ریز خرد می کنیم و به مواد می افزاییم. سپس بادمجان ها را می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا خشک شوند.

5. کلاهک بادمجان ها را با چاقو جدا می کنیم و یک برش عمودی روی بادمجان ایجاد می کنیم و شکم بادمجان ها را باز می کنیم. همگی بادمجان ها را که آماده کردیم در قابلمه ای نسبتا میانه سرکه می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم و به مدت 5 الی 7 دقیقه بادمجان ها را در سرکه قرار می دهیم تا بپزند و کمی نرم تر شوند.

6. پس از 5 دقیقه از سرکه بیرون می آوریم و در صافی قرار می دهیم تا کاملا سرد شوند. آن وقت با قاشق مواد خرد شده در کاسه را کاملا زیر و رو می کنیم تا مخلوط شوند و داخل بادمجان ها را یکی یکی با قاشق پر می کنیم و در ظرف مورد نظر مرتب می چینیم.

7. سرکه را روی بادمجان ها می ریزیم تا سطح آنها کاملا پوشیده از سرکه شود و در ظرف را محکم می بندیم تا هوا در آن نفوذ نکند و به مدت 10 الی 12 روز ترشی را در جای خشک و خنک نگهداری و بعد از آن مصرف می کنیم.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1797

به "طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر؛ این چاشنی را از دست ندهید !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر؛ این چاشنی را از دست ندهید !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید