مجلس، برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد

به گزارش مجله اینمن، رئیس کمیته نفت و انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ برنامه، طرح و دستور کاری برای افزایش نرخ بنزین و سایر فرآورده های نفتی در مجلس و کمیسیون انرژی وجود ندارد و به شایعات در این حوزه نباید دامن زد.

مجلس، برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، حسین حسین زاده گفت: بدون شک هر گونه تصمیم و طرحی در زمینه بنزین که تاثیر مستقیم بر اقتصاد، معیشت و زندگی روزمره مردم و سفره آنها دارد باید با نظارت دقیق و رویکردی کارشناسانه و با نگاه عالمانه و دقیق باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه موضوع گرانی بنزین راه حلی نیست که مجلس با آن موافقت کند، اضافه نمود: کمیسیون انرژی و کمیته مربوطه اجازه نخواهد داد در چنین شرایط سخت مالی باری دیگر بر مسائل مردم اضافه نموده گردد و حداقل اینکه تا 6 ماه آینده هیچ برنامه ای مبنی بر افزایش قیمت بنزین در دستور کار مجلس و دولت قرار ندارد.

حسین زاده به این نکته نیز اشاره نمود که جمهوری اسلامی ایران هم اینک روزانه بالای 20 میلیون لیتر صادرات بنزین دارد و سال گذشته نیز به باشگاه صادرنماینده بنزین در جهان پیوسته است وهچ توجیه منطقی برای گران شدن بنزین وجود ندارد.

نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما باید به جای افزایش حامل های انرژی و بنزین و فرآورده های نفتی همچون بسیاری از کشورهای جهان به دنبال روش های نوین و جایگزین برای استفاده بهینه و افزایش میزان بهره وری از این ظرفیت های عظیم باشیم.

حسین زاده توضیح داد: یکی از راه های مهم این است که باید به جای سوخت های فسیلی به سمت سوخت های جایگزین و تجدید پذیر و مطمئن گام برداریم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان نمود: بسیاری از کشورهای جهان، نیروگاه های اتمی خود را به دلیل هزینه های سنگین آنها تعطیل می نمایند چون فراوری برق در نیروگاه اتمی به ازای هر کیلو وات ساعت بین 130 تا 150 دلار هزینه در پی دارد.

حسین زاده با تاکید بر اینکه اقتصاد بدون نفت به معنای تعطیل کردن بخش نفت در اقتصاد نیست، گفت: درآمدهای حاصل از فروش فرآورده های نفتی می تواند موتور پیشران توسعه در سایر حوزه ها از جمله کشاورزی، صنعت و حتی خدمات نیز باشد.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین توضیح داد: نگاه و سیاست راهبردی که متخصصان، کارشناسان و دلسوزان در حوزه اقتصاد همیشه روی آن تاکید دارند این است که نفت و این سرمایه عظیم که از عمق چهار هزار و 171 متری زمین اکتشاف و استخراج می گردد باید از خام فروشی صرف خارج گردد.

وی توسعه صنایع وابسته به حوزه نفت و انرژی به عنوان یکی از سیاست ها و راهبردهای منطقی برای کاهش خام فروشی نفت را یادآور شد و اضافه نمود: توسعه پتروشیمی ها از آنجا که خوراک اصلی آنها نفت و فرآورده های آن است از مهمترین شاخص های مهم و تصمیم گیری های راهگشا در این راستا است.

حسین زاده گفت: تا به امروز در حوزه صنایع بالادستی مربوط به پتروشیمی ها کارهای عظیم و توسعه مدارانه صورت گرفته و هم اینک حدود 60مجتمع عظیم پتروشیمی در این حوزه در سطح کشور در حال فعالیت است که سالانه چیزی حدود 70 میلیون تن میزان فراوری آنهاست؛ حتی با توجه به افق توسعه ای کشور از جهش اول و دوم در این حوزه که انتها 1400 است عبور خواهیم کرد و جهش سوم که تا انتها 1404 پیش بینی شده است را نیز شروع می کنیم اما در حوزه صنایع پایین دستی که می تواند تا حد زیادی از فروش نفت به صورت خام جلوگیری کند همچنان ضعف داریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1690

به "مجلس، برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس، برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید