محمود صادقی:فضای انتخابات سرد است

به گزارش اینمن، محمود صادقى در ارزیابی فضای کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1400، اظهار کرد: با وجود اینکه کمتر از یک ماه به ثبت نام انتخابات باقی مانده است، هنوز فضای کشور انتخاباتی نشده که به نظر می رسد نارضایتی و ناامیدی گسترده ای که در سطح جامعه وجود دارد از دلایل این موضوع است.

محمود صادقی:فضای انتخابات سرد است

به گزارش ایلنا، دبیر کل انجمن مدرسین دانشگاه ها افزود: همچنین نقیصه کلی، جدول زمانبندی برنامه انتخابات است که نامناسب تنظیم شده و فرصت مناسبی را برای پرداختن به انتخابات در نظر نگرفته است. متأسفانه تا امروز کاندیدای هیچ طیفی تعیین نیست و همه چیز در هاله ای از ابهام است و طبق بعضی از نظرسنجی ها، نرخ مشارکت زیر 25 درصد خواهد بود و این موضوع بسیار نگران کننده است.

وی گفت: ما همواره به پشتوانه مردمی نیاز داشته ایم؛ به خصوص در دوره آینده با وجود اینکه چالش هایی در عرصه بین المللی پیش خواهد آمد، نیازمند مشروعیت بالایی برای ریاست جمهوری هستیم، اما متاسفانه اوضاع فعلی چشم انداز مثبتی را ایجاد نکرده است.

صادقی ادامه داد: متراکم شدن نارضایتی های مردم به خصوص در دو حوزه اقتصادی و معیشتی و همچنین سیاست خارجی موجب شده انگیزه مشارکت در انتخابات کاهش یابد. همه منتظر هستند تا ببینند آیا انتخابات می تواند به گونه ای رقم بخورد که تغییری در اوضاع فعلی ایجاد کند یا خیر.

این عضو جبهه اصلاحات ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اصلاح طلبان در عمده اظهار نظر های خود تاکید می کنند که این جریان دیگر از نامزدی اجاره ای حمایت نخواهد کرد؛ در حال حاضر از کاندیدا های بالقوه اصلاحات کسی را مدنظر دارید که قابلیت تصدی این سمت را داشته باشد و از فیلتر شورای نگهبان هم عبور کند، اعلام نمود: بر اساس تجارب گذشته باید کاندیدای اصلاح طلب شاخص انتخاب شود تا بتواند حامل گفتمان اصلاح طلبی باشد و به اصلاحات متعهد باشد تا اصلاح طلبان پس از انتخاب بتوانند امضای خود را پای او بگذارند و عملکرد او را تضمین کنند و همچنین در مقابل مردم بتوانند جوابگوی رفتار او باشند.

وی تأکید کرد: بر همین اساس با توجه به تجارب گذشته اصلاح طلبان مصمم هستند که کاندیدای اصلاح طلب داشته باشند. ساز و کار تعیین شده این است که پیش از ثبت نام کاندیدا، کاندیدا هایی که بتوانند رأی دو سوم اعضای جبهه اصلاحات را کسب کنند، به عنوان کاندیدا معرفی می شوند و پس از ثبت نام، کاندیدای نهایی از میان افراد تایید صلاحیت شده انتخاب خواهند شد.

صادقی در خصوص عدم شرکت سید حسن خمینی در انتخابات نیز گفت: به رغم اینکه ایشان ظرفیت بالایی داشتند و مطرح شدن ایشان نیز در جامعه موج جدیدی ایجاد کرد، باید گفت که کاندیداتوری ایشان در جبهه اصلاحات ایران هنوز مطرح نشده بود یعنی جبهه اصلاحات اساساً هنوز وارد مصادیق نشده بود و تنها یکی از اعضای جبهه اصلاحات به طور تعیین حزب مجمع ایثارگران، در نظر داشت که سید حسن خمینی را به عنوان کاندیدای خود معرفی کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: امیدواریم که بتوانیم افراد شاخصی را تعیین کنیم تا بتوانند تاییدیه شورای نگهبان را نیز کسب کنند. بسیاری از اعضای جبهه اصلاحات معتقدند که شرایط ویژه کشور و نیاز به انتخابات رقابتی ایجاب می کند که مسئولان ذیربط از چارچوب های گذشته استفاده نکنند و با توجه به مصالح کشور عملکردی داشته باشند که این فضای سرد انتخابات شکسته شود تا ما بتوانیم به تعبیر رهبری انتخاباتی پرشور داشته باشیم.

وی درباره فعالیت های انتخاباتی انجمن مدرسین دانشگاه ها نیز اعلام نمود: انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها چندین ماه مباحث انتخابات را در دستور کار خود قرار داده بود و اشخاص مختلفی را مورد بررسی قرار داد و در نهایت انجمن به این نتیجه رسید که از اعضای خود به عنوان کاندیدا حمایت کند و افراد مختلفی را مورد ارزیابی قرار دادند. نهایتاً جمع بندی این بود که از من به عنوان دبیرکل درخواست شد تا مسئولیت نامزدی از سوی انجمن را بپذیرم. این مسئله مصوبه شورای مرکزی بود و در مجمع عمومی سال گذشته نیز مطرح شد، اما انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها به عنوان عضوی از جبهه اصلاحات ایران همواره تاکید دارد که هر گونه فعالیت و تحرک هماهنگ با جبهه اصلاحات ایران باشد تا مرتکب تکروی نشود؛ بر همین اساس تصمیمی که اتخاذ شد این بود که فعالیت انجمن در همین حد باقی بماند تا رایزنی ها صورت بگیرد.

صادقی در پایان خاطر نشان کرد: من نیز در حال ارزیابی اوضاع هستم و رایزنی ها و مشورت هایی برای تهیه برنامه مناسب برای انتخابات انجام دادم؛ برنامه ای که بتواند راهگشا و امید آفرین باشد. برای موضوع اعلام کاندیداتوری، انجمن قصد دارد طبق برنامه اعلام شده جبهه اصلاحات ایران عمل کند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1621

به "محمود صادقی:فضای انتخابات سرد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمود صادقی:فضای انتخابات سرد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید