هشدار سیل در 5 استان، احتمال آبگرفتگی در 6 استان

به گزارش مجله اینمن، سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال وقوع سیل و احتمال آبگرفتگی هشدار داد.

هشدار سیل در 5 استان، احتمال آبگرفتگی در 6 استان

سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال وقوع سیل در 5 استان و احتمال آبگرفتگی معابر در 6 استان هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ از توسعه و تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی، رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید دربعضی ساعات احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ، کاهش نسبی دما اطلاع داد.

این شرایط جوی از عصر شنبه تا اواخر وقت یک شنبه(30 تا 31 اردیبهشت) در تهران، البرز، قزوین، مرکزی و دامنه و ارتفاعات گیلان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ وجود دارد.

این سازمان برای کاهش آسیب های احتمالی خودداری از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی را توصیه می نماید.

بعلاوه این سازمان با صدور هشدار زردرنگ نسبت به ادامه فعالیت سامانه بارشی، ناپایداری های محلی و نفوذ سامانه بارشی تازه، رگبار باران، رعدوبرق، در منطقه ها مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک و کاهش نسبی دما هشدار داد.

این شرایط جوی در روز دوشنبه (1 خرداد) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی و ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان و روز سه شنبه(2 خرداد) در نیمه شمالی خراسان رضوی، شرق خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی رخ خواهد داد.

براثر این مخاطرات احتمال آبگرفتگی معابربه شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، صاعقه، رخداد مه و کاهش دید وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را لازم می داند.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 30 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1402 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2273

به "هشدار سیل در 5 استان، احتمال آبگرفتگی در 6 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سیل در 5 استان، احتمال آبگرفتگی در 6 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید