همه آنچه که باید درباره تغذیه کودک در سن رشد بدانید

به گزارش مجله اینمن، تغذیه کودک در سن رشد آنقدر اهمیت دارد که بتواند به یکی از دغدغه های اصلی شما تبدیل گردد. هرچند گاهی خوردن میان وعده و هله هوله از سوی بچه ها ضرر چندانی ندارد اما نباید فراموش کنید که فرزند شما احتیاج به دریافت ویتامین ها و مواد مغذی برای رشد مناسب و کافی دارد. اگر می خواهید بدانید که فرزندتان در دوره های طلایی رشد به چه ویتامین ها و مواد معدنی احتیاج دارد و چه مقدار از هر کدام را باید مصرف کند، ادامه این مطلب را بخوانید.

همه آنچه که باید درباره تغذیه کودک در سن رشد بدانید

چرا تغذیه کودک در سن رشد اهمیت دارد؟

چیزی که به آن رشد دوران کودکی می گوییم با شروع راه رفتن تمام نمی گردد و کودک تا رسیدن به بلوغ در هر سال بین شش تا هفت سانت قد می کشد. دوره سریع رشد بعدی از اوایل تا اواسط نوجوانی همزمان با تغییرات هورمونی و سایر مراحل مهم رشد صورت می گیرد. اگر کودکی در این دوره مهم از تغذیه مناسب برخوردار نگردد، شاهد اثرات منفی آن در بزرگسالی خواهد بود.

کودکی که ویتامین ها و املاح معدنی لازم را دریافت نکند، کوتاه تر و ضعیف تر از کودکی خواهد بود که در هنگام رشد مواد غذایی مناسب دریافت نموده است، با این که رشد تا حدی بستگی به ژنتیک دارد، تغذیه هم نقش مهمی در این میان بازی می نماید. به عنوان مثال، بعید است کودکی که والدین، پدربزرگ و مادربزرگ او همگی حول 160 سانتی متر قد کشیده اند تا 170 سانتی متر قد بکشد. با این حال، اگر همین کودک دچار سوءتغذیه گردد امکان دارد هیچگاه تا جایی که پتانسیل آن را داشته است قد نکشد.

علاوه بر مقدار رشد، بچه هایی که از سوءتغذیه رنج می برند همواره بروز مسائلی در مهارت های حرکتی و مسائل جدی مثل کم خونی او را تهدید خواهند کرد. اگر در برنامه غذایی کودک کلسیم نباشد نیز خطر ضعف و شنماینده بودن دندان ها و استخوان ها وجود دارد که در نهایت منجر به پوکی استخوان می گردد.

چطور می توانید رشد مناسب کودکتان را تضمین کنید؟

بچه هایی که با تغذیه مناسب بزرگ می شوند همواره شادتر از بچه هایی اند که دچار سوءتغذیه هستند؛ پس باید فکری به حال بدغذایی کودکتان بکنید. بچه هایی که مواد غذایی مورد احتیاج بدنشان را دریافت نمی نمایند انرژی کم تری دارند، به این معنی که دلشان نمی خواهد در انجام بازی های فیزیکی شرکت نمایند. این شیوه زندگی کم تحرک در کنار تغذیه بد، مسائل ثانویه بسیاری را به بار خواهد آورد.

چنانچه کودک جز کالری چیز دیگری دریافت نکند و انرژی کافی برای مشغول شدن با بازی های و فعالیت های فیزیکی نداشته باشد دچار اضافه وزن خواهد شد. تقریبا همان خطراتی که اضافه وزن برای یک بزرگسال دارد، بچه ها را نیز تهدید می نماید. دیابت نوع دو، مسائل قلبی عروقی و سرطان. هرچند ممکن است این مسائل تا بزرگسالی مخفی بمانند اما هر چه کودک مدت زمان زیادی غذای مناسب نخورد و فعالیت جسمانی نداشته باشد احتمال بروز مسائل طولانی مدت در او بیشتر می گردد.

تغذیه مسئله بسیار مهمی برای بچه ها و والدین آن ها است، بنابراین تا جایی که می توانید درمورد تغذیه سالم اطلاعات کسب کنید، الگوهای مناسب داشته باشید و به فرزندتان در این مورد آموزش دهید. اگر نگران رشد فرزندتان هستید، می توانید از الگوی تغذیه ای که در ادامه آورده ایم یاری بگیرید. ما مقدار مورد احتیاج مواد غذایی ضروری را برایتان شرح می دهیم.

مصرف کلسیم و ویتامین D را جدی بگیرید

کلسیم، یکی از ضروری ترین مواد غذایی برای رشد عضلات و استخوان های فرزندتان است. اگر فرزندتان به میزان کافی کلسیم دریافت کند، رشد قد او تضمین می گردد، سیستم عصبی اش تقویت می گردد و عضلاتش هم قدرتمندتر می شوند. البته یادتان نرود که باید ویتامین D مورد احتیاج او را هم تامین کنید. اگر نگران رشد قد کودکتان هستید، باید ترکیبی از خوراکی های مفید برای رشد قد را هر روز به او پیشنهاد کنید و در کنار این مواد، سراغ ترکیباتی بروید که ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بچه ها را در خود جا داده اند. یادتان نرود که مصرف شیر و سایر انواع لبنیات به قد کشیدن کودکتان یاری می نماید.

  • نوزاد شما در هر روز باید 400 واحد بین المللی ویتامین D دریافت کند.
  • فرزند شما بعد از یک سالگی، باید هر روز 600 واحد بین المللی ویتامین D دریافت کند.

فهرستی از غذاهای پروتئینی آماده کنید

بخش مهمی از بافت های بدن ما را پروتئین تشکیل داده است و همین جمله کافی است تا به اهمیت مصرف خوراکی های حاوی پروتئین برای بچه ها در سنین رشد پی ببرید. درست است که شیر سرشار از کلسیم، ویتامین D و پروتئین است، اما اگر سراغ شیرهای غنی شده بروید، بخش گسترده تری از احتیاجهای غذایی بچه ها را تامین می کنید و احتمال رشد بهترشان با مصرف شیرهای غنی شده را افزایش می دهید.

  • بچه ها یک تا سه ساله، باید هر روز حدود 13 گرم پروتئین دریافت نمایند؛
  • از چهار تا هشت سالگی، بدن بچه ها به 19 گرم پروتئین در روز احتیاج دارد؛
  • افراد 9 تا 13 ساله باید هر روز 34 گرم پروتئین مصرف نمایند.

فیبر را از سفره تان حذف نکنید

هضم مناسب مواد غذایی، یکی از کلیدهای رشد بچه ها است. اگر دستگاه گوارش فرزند شما خوب کار کند، اشتهایش هم بهتر می گردد و مواد غذایی که دریافت نموده، عملکرد بهتری در بدن او پیدا می نمایند. به همین علت مصرف میوه ها و سبزیجات ضروری که حاوی فیبر فراوان هستند، در سنین کودکی اهمیت زیادی دارد. برای اینکه بفهمید کودکتان به چه مقدار فیبر در روز احتیاج دارد، عدد پنج را با عدد سن او جمع کنید.

  • فرزند 13 ساله شما باید هر روز 18 گرم فیبر دریافت کنید.

مصرف آهن را جدی بگیرید

تا زمانی که اکسیژن کافی به بافت های بدن کودکتان نرسد و خون در بدنش به خوبی گردش پیدا نکند، نمی توانید به رشد مناسب او امیدی داشته باشید. پس هم فرزندتان را از غذاهای مضر برای بچه ها محروم کنید و هم احتیاجها بدنش را با تغذیه مناسب تامین کنید. البته برای تامین احتیاج بدن کودک به آهن، باید سراغ مواد غذایی متنوعی بروید. از گوشت گرفته تا شکلات هایی که بسیاری از هله هوله های سالم، به تامین این احتیاج یاری می نمایند. تامین آهن بدن بچه ها، یکی از بهانه هایی است که شکلات های کاکائویی را به هله هوله های مفید تبدیل می نماید. گذشته از این، وقتی سراغ شیرهای غنی شده و غذاهای غنی شده بچه ها می روید، جایی برای نگرانی در خصوص کمبود آهن باقی نمی ماند. چراکه آهن موجود در این خوراکی ها کپسوله شده و به خاطر واکنش نشان دادن به کلسیم موجود در آنها از بین نمی رود.

  • نوزادان 7 تا 12 ماهه به 11 میلیگرم آهن در روز احتیاج دارند؛
  • کودک شما در فاصله 1 تا 12 سالگی به هفت تا 10 میلی گرم آهن در روز احتیاج دارد.
منبع: کتاب کاله
انتشار: 15 شهریور 1401 بروزرسانی: 15 شهریور 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2159

به "همه آنچه که باید درباره تغذیه کودک در سن رشد بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه که باید درباره تغذیه کودک در سن رشد بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید