چرا با شروع تمرینات ورزشی برخی افراد چاق می شوند؟

به گزارش مجله اینمن، ممکن است فکر کنید الان بهترین زمان کنار گذاشتن ورزش است، اما این دقیقاً لحظه ای است که باید ادامه دهید و دلایل زیادی هم برای این ادامه وجود دارد. ممکن است به جای وزن، سایز کم کرده باشید، که به این معناست که شما دارید نتیجه می گیرید، فقط به روشی متفاوت. اما اجازه بدهید موضوع را به مهم ترین دلیل برای ادامه ورزش خلاصه کنیم: گاهی شما مجبورید پیش از این که بدانید شرایط چه تغییری خواهد کرد، ادامه دهید؛ بنابراین اگر در چنین موقعیتی قرار دارید، چه می شود اگر کاهش وزن را فعلاً رها کنید و فقط ورزش کنید؟

چرا با شروع تمرینات ورزشی برخی افراد چاق می شوند؟

خبرنگاران | اگر به تازگی ورزش را با هدف کاهش وزن و تناسب اندام شروع کرده اید و پس از چند جلسه تمرین کردن و عرق ریختن، وزنتان بالا رفته، شما تنها نیستید. این یک مشکل شایع در بین تازه کار ها است. تغییر عدد روی ترازو الزاماً به معنی این نیست که شما کاری اشتباه انجام داده اید یا مسیر را اشتباه رفته اید. چاقی و افزایش وزن بعد از شروع ورزش ممکن است انگیزه شما را در همان ابتدا کاهش دهد و انگیزه در مسیر تناسب اندام همه چیز است!

بهتر است به جای مأیوس شدن، در پی ریشه این مشکل بگردید. اضافه وزن پس از شروع ورزش می تواند دلایل پنهان و پیدایی داشته باشد.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید افزایش وزنی که بعد از چند جلسه ورزش پیدا کرده اید، ناشی از افزایش چربی است یا عضله و یا آب بدن!

عضله چگالی بیشتری از چربی دارد. این یعنی به ازای یک وزن معین، عضله از چربی حجم کمتری اشغال می کند. کمی عضله سازی می تواند وزن جایگزین چربی از دست رفته را جبران کند. اگر سایزتان کم شده، ولی عدد روی ترازو تغییری نکرده، عضلات جایگزین چربی ها شده اند.

ممکن است فکر کنید الان بهترین زمان کنار گذاشتن ورزش است، اما این دقیقاً لحظه ای است که باید ادامه دهید و دلایل زیادی هم برای این ادامه وجود دارد. ممکن است به جای وزن، سایز کم کرده باشید، که به این معناست که شما دارید نتیجه می گیرید، فقط به روشی متفاوت.

اما اجازه بدهید موضوع را به مهم ترین دلیل برای ادامه ورزش خلاصه کنیم: گاهی شما مجبورید پیش از این که بدانید شرایط چه تغییری خواهد کرد، ادامه دهید؛ بنابراین اگر در چنین موقعیتی قرار دارید، چه می شود اگر کاهش وزن را فعلاً رها کنید و فقط ورزش کنید؟

به خودتان اجازه دهید تا به بهترین شیوه ممکن ورزش کنید و به بدن تان هم فرصت دهید تا واکنش نشان دهد، زیرا به روش خودش این کار را خواهد کرد. ممکن است روش بدن شما همانی نباشد که پیش بینی می کردید، اما اگر فرصت کافی به بدن دهید، پیگیر باشید و به خواب، تغذیه سالم، مدیریت استرس و تمرینات توجه نشان دهید، پاسخ تان را خواهد داد.

افزایش چربی، عضله یا آب؟!

اول باید معلوم شود که افزایش وزن شما براثر عضله سازی، افزایش حجم آب بدن یا خود چربی ها است. عضلات تراکم بیشتری در مقایسه با چربی ها دارند؛ همچنین آن ها جای کمتری می گیرند. در طول تمرینات گرچه لاغرتر می شوید، اما وزن شما افزایش می یابد.

یک دلیلِ دیگر ذخیره شدن آب در ماهیچه ها است. طبق این نظریه، با شروع تمرینات، بدن آب بیشتری در ماهیچه ها ذخیره می کند تا قند لازم برای فعالیت را سریع تر به آن ها برساند و فرایند بازسازی را تسریع کند؛ پس بدن شما احتمالا در دوره تمرینات، چند صد گرم آب بیشتری انباشته می کند.

میزان گیری وزن نمی تواند به شما بگوید که کدام یک از موارد بالا رخ داده است. بهتر است مدتی از وزن کردن خود چشم پوشی کنید. به جای وزن، روی ابعاد بدن تان تمرکز کنید. اگر میزان دور کمر یا بازو های شما در حال کاهش است، یعنی در مسیر درست قرار دارید.

بااین همه، اگر همچنان در حال افزایش وزن هستید، مثلا میزان دور کمرتان بیشتر هم شده است، باید 5 دلیل زیر را در نظر بگیرید. شاید لازم باشد در برنامه غذایی یا تمرین ها تغییراتی بدهید.

1. دریافت کالری بیش از حد

برخی افراد با شروع تمرینات، بیشتر غذا می خورند. شاید شما ادعا کنید که یک رژیم غذایی کم کالری و سالم را دنبال می کنید؛ اما تا زمانی که میزان کالری دریافتی را میزان گیری نکنید، نمی توانید از میزان دقیق آن آگاه شوید. تقریبا همیشه میزان آن بیشتر از چیزی است که تصور می کردید. اغلب افراد با ثبت و میزان گیری کالری دریافتی خود، از میزان بالای آن شگفت زده می شوند.

میزان کالری دریافتی خود را دست کم تا یک هفته ثبت کنید. برای این کار می توانید از وب سایت ها یا برنامه های موبایلی مختلف استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند که درکی از میزان دریافت آن به دست آورید. اگر میزانش زیاد است، با اصلاح برنامه غذایی تان آن را به حد مطلوب کاهش دهید.

حتما بخوانید: 35 غذای کم کالری که به خوش اندام بودن شما کمک می کند

به یاد داشته باشید انجام تمرینات به این معنا نیست که می توانید هرچه دل تان خواست را به هر میزانی بخورید.

2. کاهش شدید دریافت کالری

شاید متناقض به نظر برسد، اما کاهش شدید دریافت کالری موردنیاز بدن می تواند باعث توقف تلاش شما برای کاهش وزن شود. اگر دریافت کالری موردنیاز بدن تان را به شدت محدود کنید، بدن شما با کاهش سوخت وساز، با آن مقابله می کند. برای پرهیز از این مشکل حتما کالری موردنیاز را در دوره تمرینات دریافت کنید. هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید.

3. سازگاری بدن با تغییرات

خیلی از افراد تصور می کنند با شروع تمرینات باید اثر آن را بلافاصله مشاهده کنند. شما یک شبه دچار اضافه وزن نشده اید که انتظار دارید یک شبه وزن کم کنید.

بدن برای هماهنگی با برنامه غذایی و تمرینات نو، نیاز به زمان دارد. چند هفته یا حتی چند ماه به آن فرصت بدهید تا با شرایط نو سازگار شود.

پشتکار و پیوستگی در تمرینات و کاهش کالری دریافتی در بلندمدت به تغییرات اساسی خواهد انجامید. گاهی اوقات، بیماری، مصدومیت یا شرایط زندگی امروزی شما را از برنامه عقب می اندازد. باید برای جبران آن، انعطاف پذیر باشید.

4. مسائل پنهان

گاهی به خوبی تمرین می کنید و مسئله ای هم در برنامه غذایی شما نیست، اما همچنان در حال افزایش وزن هستید. در این صورت، وقت آن رسیده است که با پزشک مشورت کنید. وجود برخی ناهنجاری ها در غده تیروئید می تواند به افزایش یا کاهش وزن منجر شود. شاید هم دارویی مصرف می کنید که روی سوخت وساز بدن اثر گذاشته است.

همچنین، سن یک عامل مهم در کاهش وزن است. هرچه سن بالاتر می رود، توان بدن برای سوخت وساز کمتر می شود.

5. افزایش حجم عضلات، سریع تر از چربی سوزی

این مشکل رایجی است. با ادامه تمرینات، بدن شما رشد بیشتری می کند. این رشد ناشی از افزایش حجم عضله است. در این موضوع، عوامل ژنتیکی هم نقش دارند: ماهیچه های برخی افراد سریع تر رشد می کنند. با این حال، بهتر است تمرینات اختصاصی چربی سوزی مانند تمرین های هوازی را در برنامه خود بیشتر کنید تا سهم چربی سوزی را افزایش دهید.

دلایل افزایش وزن شما هرچه باشد، اغلب موقتی است و با ادامه یافتن برنامه تان، برطرف خواهد شد. اگر هم نشد، دست از تلاش نکشید. برای دریافت برنامه تمرین از مربیان حرفه ای کمک بگیرید. رژیم غذایی خود را نیز با مشاوره با متخصص تغذیه تنظیم کنید. گاهی اوقات برای کاهش وزن فقط به برخی تغییرات کوچک نیاز دارید.

منبع: فرادید
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2221

به "چرا با شروع تمرینات ورزشی برخی افراد چاق می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با شروع تمرینات ورزشی برخی افراد چاق می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید