2 روی سکه کرونا برای اقتصاد ورزش ایران

به گزارش مجله اینمن، عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی آثار و پیامدهای شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد و صنعت ورزش کشور را آنالیز و راهکارهای بهره مندی از این تهدید را تشریح کرد.

2 روی سکه کرونا برای اقتصاد ورزش ایران

محمدحسین قربانی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا در کشور موجب شده محیط های ورزشی در ابعاد مختلف جزو بخش های پرخطر محسوب شوند، اظهار کرد: در این راستا، باشگاه ها، استخرها، رویدادها و مسابقات ورزشی از جمله لیگ های ورزشی و تمرینات تیم ها در سطوح مختلف تعطیل شده و این تعطیلی اکنون به بیش از دو ماه رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به وجود حدود 28000 باشگاه ورزشی در کشور که بخش اعظم آن را باشگاه های خصوصی تشکیل می دهد، هم اکنون کسب و کار و امرار معاش قریب به 100 هزار مربی، یاری مربی، مدیر سالن و کارکنان خدماتی و... به دلیل تعطیلی و عدم تحقق شهریه های دریافتی به خطر افتاده است و در بخش باشگاه های حرفه ای، خطر لغو و یا تعدیل قرارداد با اسپانسرها و مترتب آن تعدیل قرارداد بازیکنان نیز وجود دارد.

به گفته این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی در زمینه باشگاه های ورزشی گرچه بخش باشگاه داری حرفه ای به لحاظ تنوع درآمدی ممکن است بعد از کاهش محدودیت ها با سرعت بیشتری به شرایط روزهای قبل از شیوع کرونا بازگردد اما در بخش باشگاه های عمومی و بدنسازی، مردم به مرور زمان و پس از کسب اطمینان از وجود شرایط ایمن و بهداشتی، دوباره به این باشگاه ها می پیوندند، هرچند تاکید مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مبنی بر احتمال بازگشت کرونا در پاییز، همچنان بر ابهامات گشایش و رونق این باشگاه ها می افزاید.

چاقی و افزایش هزینه های درمانی یکی از اثرات غیرمستقیم شیوع کرونا

قربانی با اشاره به اینکه یکی از اثرات غیرمستقیم شیوع کرونا و همچنین تعطیلی باشگاه های ورزشی و حتی بوستان ها و فضاهای ورزشی روباز، کاهش تحرک عموم جامعه است، مطرح کرد: قطعا در همین دو ماه، اضافه وزن و چاقی پیامدی مشهود است و در ماه های آینده نیز شدت خواهد گرفت و به جهت همین افزایش بی تحرکی و اضافه وزن، رشد بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و... دور از انتظار نیست.

وی اضافه نمود: این موضوع، خود هزینه های درمانی کشور را بالاخواهد برد و در نتیجه حفظ قابلیت حیات باشگاه های ورزشی برای دوره پساکرونا به منظور افزایش تحرک، نشاط، شادابی و در نهایت تندرستی جامعه بسیار کلیدی است. در حقیقت باشگاه های ورزشی، شریان های حیاتی توسعه تندرستی و سلامت در کشور هستند و در اغلب کشورهای جهان از طرق مختلف و مداوم مورد حمایت قرار می گیرند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه باشگاه های ورزش در چنین مقطع زمانی احتیاجمند حمایت جدی دولت هستند، اعلام کرد: گرچه در این راستا، دولت میخواهد تا 16 میلیون تومان به میزان هر پرسنل بیمه شده مشغول در باشگاه وام پرداخت کند اما به این نکته باید توجه داشت که در اغلب باشگاه های ورزشی، مالکان جهت کاهش هزینه ها از مربیان پاره وقت و بدون ثبت بیمه، استفاده می نمایند و این مربیان نیز برای امرار معاش مجبور به کار در چند باشگاه ورزشی هستند و نباید حمایت از این گروه، نادیده گرفته شده است.

امید به حمایت بیشتر دولت و وزارت ورزش

قربانی در ادامه با اشاره به اینکه مصوبه هیات دولت مبنی بر اجازه به دستگاه های اجرایی و شهرداری ها برای عدم دریافت اجاره بهای ماه های تعطیل شده، بسیار دلگرم نماینده است، گفت: امید است همچنان دولت و وزارت ورزش و جوانان با ارائه مشوق های مختلف به مالکان جهت تعویق یا تخفیف در اجاره بها، ارائه بیمه بیکاری و ارائه تسهیلات اقتصادی اثربخش به پرسنل و مالکان باشگاه های ورزشی از خروج آن ها از چرخه سلامت و تندرستی جامعه جلوگیری نمایند.

لزوم ادامه فعالیت باشگاه های ورزشی به وسیله فضای مجازی

وی ادامه داد: از سویی دیگر باشگاه های ورزشی نیز باید ارتباط خود را با مشتریان و اعضای باشگاه حفظ نموده و حتی برنامه های تمرینی و آموزش ها را در فضای مجازی و گروه های مربوط به باشگاه تداوم بخشند و همچنین در صورت لزوم تجهیزات باشگاه از جمله انواع وزنه ها، طناب ها، کش های تناسب اندام و سایر وسایل قابل جابجایی را برای استفاده اعضای باشگاه در منزل به آنها اجاره یا امانت دهند.

کاهش واردات، فروش و فراوری داخلی لوازم ورزشی

این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه در بخش کسب و کارهای مرتبط با فراوری و ارائه کالاها و لوازم ورزشی، به دلیل تعطیلی اماکن، فضاها و باشگاه های ورزشی و عدم امکان پرداختن به ورزش، مردم کمتر از گذشته نسبت به خرید لوازم و پوشاک ورزشی احساس احتیاج می نمایند، گفت: از سویی دیگر، باشگاه های ورزشی نیز به دلیل تعطیلی، احتیاج به خرید تجهیزات ندارند و پی آمد این موضوع کاهش فراوری و فروش داخلی و همچنین کاهش واردات کالاها و لوازم ورزشی است.

فرصت مناسب برای جهش فراوری در لوازم ورزشی مورد استفاده در منزل

قربانی ادامه داد: اما در این بین، یک فرصت وجود دارد و آن این است که در همین روزهای شیوع کرونا و قرطینه خانگی، فروش بعضی از لوازم و تجهیزات ورزشی بسیار بیشتر از گذشته شده و حتی بعضی از اقلام ورزشی نایاب شده اند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه هم اکنون مردم عادی و همچنین افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می نموده اند برای حفظ آمادگی خود، بعضی از لوازم ورزشی از جمله انواع دمبل، طناب، انواع کش های تناسب اندام، وزنه ها، تردمیل و دوچرخه ثابت را خریداری می نمایند، گفت: گرچه این موضوع توام با افزایش قیمت هم بوده است و در نتیجه می توان با حمایت از فراورینمایندگان داخلی و ارائه مشوق های مختلف به آن ها و همچنین وضع قوانین سختگیرانه برای واردات شرایط جهش فراوری در کالاها و لوازم ورزشی را فراهم آورد.

اثبات کارایی کسب و کارهای مجازی در بحران کرونا

قربانی با بیان اینکه یکی از مواردی که در برهه زمانی کنونی بیش از گذشته کارایی خود را اثبات نموده، کسب و کارهای مجازی و مبتنی بر فناوری اطلاعات است، اعلام کرد: در حوزه ورزش نیز اپلیکیشن های مختلف ورزش در منزل، مشاوره ورزشی و فروشگاه های ورزشی اینترنتی مورد استقبال قرار گرفته اند و فضای توسعه بیشتری داشته و احتیاجمند حمایت حداکثری هستند، همچنین در این دوران باید آموزش و توسعه ورزش را ادامه داد و با استفاده از آموزش های مجازی یاددهی و و یادگیری را فعال نگه داشت.

تغییر جهت توجهات از ورزش قهرمانی به ورزش همگانی

وی اضافه نمود: باید در نظر داشت که کرونا علاوه بر سختی هایی که به همراه داشته است، می تواند برای ورزش و تندرستی جامعه فرصت هایی را نیز به ارمغان آورد؛ به طور مثال در این دوران، توجه ها از ورزش قهرمانی و حرفه ای به سمت ورزش همگانی سوق پیدا نموده است و حتی قهرمانان حرفه ای هم حامی ورزش همگانی شده اند و از سویی دیگر، شرایط حاضر فرصتی است برای حمایت از جهش در فراوری داخل لوازم و تجهیزات ورزشی مورد استفاده در منزل و ارائه روش ها و خلاقیت های نوآورانه تا در بخش های مربوطه از فرصت پیش آمده استفاده کرد.

شکل گیری سه درصد از فراوری ناخالص داخلی کشور از حوزه ورزش

این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه به وسیله کوشش رسانه ها، سازمان های مختلف اجرایی و پژوهشی، انجمن های ورزشی و کمپین های مردمی، کرونا فرصتی پیش آمده تا برای توجه بیشتر به تندرستی و همچنین افزایش سواد ورزشی و جسمانی مردم، گام برداشت، گفت: باید بپذیریم که ورزش و اقتصاد ورزش، بیش از گذشته در کشور رشد داشته است و هم اکنون حدود سه درصد از فراوری ناخالص داخلی کشور را پوشش می دهد و توجه به این حوزه علاوه بر آثار مستقیم اقتصادی، بر توسعه تندرستی، سلامت و نشاط جامعه نیز موثر خواهد بود، بنابراین مدیران و سیاستگذاران ورزش کشور باید حداکثر کوشش خود برای حفاظت از این عناصر اقتصاد ورزش در مقابل اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا را به کار گیرند و این تهدید را به یک فرصت تبدیل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1026

به "2 روی سکه کرونا برای اقتصاد ورزش ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 روی سکه کرونا برای اقتصاد ورزش ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید