غنی خطاب به طالبان:این کشتار را برای چه کسی انجام می دهید؟، وعده کنید که آب افغانستان را به دیگران نمی فروشید، جمهوریت را حفظ کنید

به گزارش مجله اینمن، فارس نوشت: رییس جمهور افغانستان گفت: به طالبان می گوییم شریعت خدا را بپذیرید و بیاید با هم بنشینیم؛ می گویند نه موافقت نامه با آمریکا. امریکایی ها رفتند حال موافقت نامه را از چه کسی می خواهید.

غنی خطاب به طالبان:این کشتار را برای چه کسی انجام می دهید؟، وعده کنید که آب افغانستان را به دیگران نمی فروشید، جمهوریت را حفظ کنید

با ما همراه باشید و درباره کلاه عطا بیشتر بدانید.

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان که روز شنبه، نوزدهم تیر، به ولایت خوست رفته است، در میان جمعی از ساکنان این ولایت سخنرانی کرد. او در این نشست مردمی از طالبان پرسید که برای چه کسی می جنگند؟ آیا می خواهند که کشور به دست دیگران بیفتد؟

غنی در این نشست که با حضور بزرگان قوم در ولایت خوست برگزار شده بود، گفت که اگر طالبان افغانستان را دوست دارند، به مردم وعده بدهند که مداخله بیرونی را نمی پذیرند و افغانستان را به دست دیگران نمی سپارند.

غنی خطاب به گروه طالبان افزود: وعده کنید که آب افغانستان را به دیگران نمی فروشید، مداخله بیگانگان را نمی پذیرید، افغانستان را از چهارراه اقتصادی به یک راه مبدل نمی کنید…

غنی همچنین شرح داد که جهان و مردم افغانستان می دانند که طالبان از کجا می آیند و در کجا زندگی می کنند.

به گفته او، اگر روزانه 200 تا 400 افغان کشته شوند، چه کسی سود می برد؟ غنی افزود طالبان هرچیزی را که دولت افغانستان آباد می کند، ویران می کنند و به هزاران خانه بمب پرتاب می کنند.

با این وصف، غنی از طالبان پرسید که این کار را برای چه کسی انجام می دهند؟

وی تأکید کرد که روزی با طالبان خواهد نشست، اما چرا این گروه امروز مذاکره نمی کند؟

غنی گفت: از سوریه، یمن، لبنان، الجزایر و عراق درس گرفتیم، از بی اتفاقی چیزی بدست نمی آید.

رییس جمهور افغانستان در ادامه سخنان خود در خوست خاطرنشان کرد: به طالبان می گوییم شریعت خدا را بپذیرید و بیاید با هم بنشینیم؛ می گویند نه موافقت نامه با آمریکا. امریکایی ها رفتند حال موافقت نامه را از چه کسی می خواهید.

غنی گفت که آمریکا را عزت از افغانستان خارج کرده است و دو سال پیش با نوشتن نامه ای به دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا، خواستار خروج سربازنش شده بود.

از سویی دیگر او از طالبان خواست تا شریعت را بپذیرند و به گفت وگوهای صلح حاضر شوند.

غنی که در میان بزرگان ولایت خوست سخن می گفت، خاطرنشان کرد که امروز روز ایستادگی برای جمهوریت، استقلال، صلح، مردم سالاری و هم دیگرپذیری است.

در عین حال غنی از مردم خوست خواست تا برای حفظ جمهوریت و صلح ایستادگی کنند و گرنه برای شش نسل دیگر مسوول خواهند بود.

غنی به کسانی که از داخل برای تخریب نظام می کوشند، گفت: از این پس در برابر شان صبر نمی کنیم.

رییس جمهور افغانستان برای افتتاح فرودگاه بین المللی خوست به این ولایت رفته بود. این فرودگاه که از سوی رییس جمهور غنی افتتاح شد، پنجمین فرودگاه بین المللی در سطح این کشور است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1738

به "غنی خطاب به طالبان:این کشتار را برای چه کسی انجام می دهید؟، وعده کنید که آب افغانستان را به دیگران نمی فروشید، جمهوریت را حفظ کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غنی خطاب به طالبان:این کشتار را برای چه کسی انجام می دهید؟، وعده کنید که آب افغانستان را به دیگران نمی فروشید، جمهوریت را حفظ کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید