نان در 13 استان گران شد ، سایر استان ها و تهران تا آخر مرداد

به گزارش مجله اینمن، تا سرانجام مرداد افزایش قیمت نان برای سایر استان ها از جمله استان تهران نیز اعمال خواهد شد.

نان در 13 استان گران شد ، سایر استان ها و تهران تا آخر مرداد

خبرگزاری مهر، ارگان مطبوعاتی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی نوشت: نان قوت غالب مردم بوده و پس از 3 سال قیمت آن در بعضی استان های کشور افزایش یافته است؛ در مشهد نان بربری از 1,150 تومان با افزایش حدود 43 درصدی به 1,650 تومان در یک هفته اخیر رسیده است.

بنا به این گزارش، نان لواش با افزایش حدود 24 درصدی 525 تومان شده است؛ در حالی که ابتدای سال تاکید شده بود قرار نیست قیمت نان تغییر کند شاهد افزایش قیمت انواع نان در چند استان کشور هستیم؛ در حالی که هیچ یک از تشکل های فعال در حوزه آرد و نان کشور حاضر به گفت و گو نیستند اما خبرها از افزایش نرخ نان در حدود 13 استان حکایت دارد.

بعلاوه عنوان می گردد تا خاتمه مرداد این تغییر قیمت ها برای سایر استان ها از جمله استان تهران نیز اعمال خواهد شد.

نان یکی از اقلام غذایی مهم سفره خانوارهای ایرانی است. قیمت گذاری گندم، آرد و نان به عنوان محصولات استراتژیک از سوی دولت ها بوده و برای تضمین امنیت غذایی نظارت جدی بر این موضوع وجود دارد. سال جاری تغییر قیمت بخشی از اقلام غذایی به طور رسمی از سوی نهادهای متولی دولتی اعلام نشد اما نرخ های نو روی کالاها درج شد.

نان هم در حالی که هیچ نهاد دولتی آن را اعلام رسمی نکرده در حال افزایش است. فعالان این حوزه عنوان می نمایند تصمیم با کارگروه آرد و نان هر استان بوده که این کارگروه زیر نظر استانداری هر استان فعالیت داشته که استانداری ها هم زیر نظر وزارت کشور فعالیت دارند.

سهم آرد در قیمت تمام شده

نرخ نان از سال 1399 که قیمت نو معین و سال 1400 ابلاغ و اجرایی شد تا امروز تغییری نداشت. بعضی کارشناسان این حوزه تاکید دارند آرد فقط 10 تا 15 درصد قیمت تمام شده نان را تشکیل می دهد و عدم تغییر نرخ آرد در حالی که سایر هزینه ها از جمله حقوق و دستمزد، حمل و نقل، نرخ تورم و… افزایش یافته نباید انتظار داشت قیمت انواع نان در بازار تغییر نکند.

سال جاری حقوق و دستمزد 27 درصد افزایش داشت و در این باره یکی از دلایلی که نانوایان به آن اشاره می نمایند این موضوع است. از سوی دیگر افزایش هزینه تهیه غذا کارگران نیز از دیگر دلایل بوده که اظهار می گردد اگر پیش تر قیمت یک کنسرو ماهی کمتر از 10 هزار تومان بود سال جاری به بیش از 50 هزار تومان رسیده است.

بعلاوه عنوان می گردد نرخ هر کیلو خمیر مایه نان از 400 تومان به بیش از 800 تومان رسیده در حالی که قیمت آن در بازار آزاد بیشتر از 1.5 میلیون تومان است؛ علاوه بر این، هزینه حمل و نقل هم نسبت به سال گذشته بین 2.500 تا 3 هزار تومان افزایش یافته و شرایط اجاره بها هم در کنار سایر عوامل سبب شده تا کارگروه آرد و نان استان ها تصمیم بر معین نرخ نو انواع نان داشته باشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1402 بروزرسانی: 16 مرداد 1402 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2305

به "نان در 13 استان گران شد ، سایر استان ها و تهران تا آخر مرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان در 13 استان گران شد ، سایر استان ها و تهران تا آخر مرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید