نتیجه چهاردهمین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی بانک مرکزی اعلام شد

به گزارش اینمن، بانک مرکزی نتیجه حراج امروز اوراق بدهی دولتی را خاطرنشان کرد و از برگزاری حراج جدید اوراق در تاریخ 18 شهریور ماه اطلاع داد.

نتیجه چهاردهمین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی بانک مرکزی اعلام شد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 4 شهریورماه 1399 در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری چهاردهمین مرحله از این حراج، تعداد دو بانک سفارش های خود را در مجموع به ارزش 4.4 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 1.9 هزار میلیارد ریال از اوراق اراد 47 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهاد های اقتصادی برنده در روز چهارشنبه 12 شهریورماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 4.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 47 با بازده تا سررسید 18.9 درصد، 8.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 48 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 و 2.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد را خریداری کردند. در مجموع، 21.3 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در این هفته توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (18 شهریورماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر های هفتگی، مرحله پانزدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 اجرا می نماید.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 16 شهریورماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 16 شهریورماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهاد های اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نماد های یاد شده 500 هزار ورقه است. همچنین به نهاد های اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1215

به "نتیجه چهاردهمین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی بانک مرکزی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه چهاردهمین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی بانک مرکزی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید