52 درصد سمن ها برای ادامه فعالیت در دوره کرونا به فضای مجازی روی آورده اند

به گزارش مجله اینمن، برای اولین بار بعد از شیوع کرونا در پیمایشی مقدار اثرگذاری این پاندمی بر فعالیت موسسات نیکوکاری و خیریه با مشارکت 112 سازمان مردم نهاد آنالیز شد. علی اصغر خامنوی، رئیس هیئت مدیره شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران به بیان نتایج این پیمایش پرداخته است.

52 درصد سمن ها برای ادامه فعالیت در دوره کرونا به فضای مجازی روی آورده اند

او درباره ضرورت و اهداف انجام این پیمایش می گوید: سایه شوم پاندمی کرونا مانند بسیاری از حوزه ها در این مدت بر حوزه فعالیت سمن ها هم به شدت سایه افکنده است با این تفاوت که حوزه فعالیت سمن ها به گونه ای است که اثرات منفی مالی و اجتماعی بر جمعیت کمتر برخوردار که جامعه هدف بیشتر سمن ها را شکل می دهند، به مراتب بیشتر و عمیق تر از سایر اقشار بوده است. از این رو است که برای جلوگیری یا کاهش تبعات منفی همه گیری، فعالیت بیشتر سمن ها در این دوران ضرورت می یابد. این پیمایش با هدف سنجش اندازه تاثیر پاندمی کرونا بر فعالیت های موسسات عضو شبکه، برنامه ریزی در جهت برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره ای که بیشتر مورد احتیاج هستند، یاری به همکاری و هم گرایی سمن های عضو در این بحران، ایجاد یک نگاه کلان به فضای عمومی موسسات، برنامه ریزی و انجام شد.

او با بیان اینکه 112 سازمان مردم نهاد در این پیمایش شرکت نموده اند شرح می دهد: نیمی از سازمان ها یعنی حدود 47 درصد آنها در سطح ملی و مابقی در سطوح شهرستانی فعالیت دارند. ر

رئیس هیئت مدیره شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه درباره نتایج این پیمایش می گوید: همانطور که پیش بینی می شد، نتایج پیمایش نشان می دهد که موج اول کرونا بیشترین اثر را بر فعالیت سمن ها داشته است. اما پس از آن بسیاری از سمن ها با بهره گیری از روش های نوآورانه، فرایند ارائه خدمات به جامعه هدف خود را تغییر داده اند.

به گفته خامنوی، نتایج این پیمایش نشان می دهد نزدیک به52 درصد سمن ها در روش تفکر، مدل کسب وکار، استراتژی و ... خود را در پاسخ به شرایط نو، تغییر داده اند که از جمله می توان به استفاده آنها از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای بهبود فعالیت خود در این دوران اشاره نمود.

او ادامه می دهد: بیش از 80 درصد سمن ها اذعان داشته اند که سعی نموده اند از فضای مجازی برای بهبود فعالیتهای خود استفاده نمایند. استفاده از این شبکه های اجتماعی در این خصوص بسیار یاری نماینده بوده است و تا حدود زیادی توانسته جای خالی مراجعات حضوری را پر کند و از این مهم تر، به بستری برای جمع آوری منابع مورد احتیاج سمن ها بدل گردد. نکته جالب توجه آن است که 55 درصد، اثربخشی فعالیت های مجازی را در مقایسه با حضوری بیشتر می دانند.

لازم به ذکر است ایده تشکیل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه، دستاورد منتج از برگزاری همایش توسعه اشتغال و کارآفرینی به وسیله جامعه نیکوکاری ابرار در تیرماه 1392 است. شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه با مشارکت 100 سازمان مردم نهاد و با اخذ مجوز ثبت از وزارت کشور، در اردیبهشت 1395 به اسم نخستین شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه ایجاد شد. اکنون 162 سازمان مردم نهاد فعال در حوزه نیکوکاری و خیریه در این شبکه عضو هستند.

گزارش نتایج سنجش اثرگذاری پاندمی کرونا بر فعالیت سازمان های مردم نهاد را اینجا مشاهده کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 شهریور 1400 بروزرسانی: 5 شهریور 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1793

به "52 درصد سمن ها برای ادامه فعالیت در دوره کرونا به فضای مجازی روی آورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "52 درصد سمن ها برای ادامه فعالیت در دوره کرونا به فضای مجازی روی آورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید